Rząd sięga po pieniądze pracowników

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Agnieszka Kamińska

Rząd sięga po pieniądze pracowników

Agnieszka Kamińska

Rząd zamierza w przyszłym roku sfinansować zasiłki i świadczenia przedemerytalne z pieniędzy przeznaczonych na pensje dla pracowników w razie upadłości firm. Po środki sięgnie do kasy Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Z projektu ustawy budżetowej wynika, że przyszłoroczne świadczenia przedemerytalne będą kosztować ok. 2 mld zł. Ta kwota stanowi połowę zgromadzonych pieniędzy w FGŚP. Proponowany manewr finansowy rządu wzbudza duże kontrowersje. Niektórzy mówią o łamaniu prawa.

- Przeniesienie ciężaru finansowania świadczeń i zasiłków przedemerytalnych na FGŚP bez zapewnienia dodatkowych środków na ten cel z innych źródeł nie jest zgodne z obowiązującym dotychczas prawem - twierdzi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista w organizacji Pracodawcy RP.

Rząd przygotowuje wobec tego przepisy dodatkowe, które umożliwią przeprowadzenie zmian pod względem prawnym: - W projekcie ustawy okołobudżetowej zostały uwzględnione przepisy, które usankcjonują tę operację - dodaje Łukasz Kozłowski.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agnieszka Kamińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.