Piotr Niemkiewicz, Krzysztof Hoffman

Retro wciąż jest w modzie. Region w kolorach sepii podbija internet

Retro wciąż jest w modzie. Region w kolorach sepii podbija internet Fot. archiwum Radosława Włudzika
Piotr Niemkiewicz, Krzysztof Hoffman

Archiwalne zdjęcia Pucka już nie zalegają w zakurzonych albumach, a stare materiały filmowe zyskały cyfrowe życie. Dziś są hitami w sieci!

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie pomyślałby, że o historii swojego miasta będzie się można uczyć poprzez oglądanie zdjęć w internecie. A tu proszę, 10 lutego 2015 roku na Facebooku powstał Retro Puck, czyli fanpage poświęcony przeszłości dzisiejszej stolicy powiatu puckiego. Data dla Pucka oczywiście nie jest przypadkowa. Radosław Włudzik, pasjonat historii, stworzył prawdziwy wehikuł czasu, realizując przy okazji swoją pasję.

- Od zawsze interesowałem się historią - mówi założyciel fanpage’a. - Podczas spacerów zaciekawiały mnie stare zabudowania, kto w nich mieszkał, co się w nich znajdowało. Później natrafiłem na album należący do mojego pradziadka. Postanowiłem podzielić się zawartością zbiorów. Do dziś uważam, że czarno-białe zdjęcia mają jedyny i niepowtarzalny czar.

I tak rozpoczęła się kronikarsko-sentymentalna podróż po Pucku, który mimo ambicji nowoczesnego „slow city” ma też do zaoferowania wiele historycznych smaczków.

- Jedna z pierwszych fotografii, które wpadły mi w ręce, przedstawiała XIX-wieczny kościół ewangelicki, który znajdował się w Pucku przy ulicy Zamkowej i przetrwał 100 lat - wspomina Radosław Włudzik. - Moja nieżyjąca już babcia bardzo ciekawie opowiadała historię właścicieli ziemskich dojeżdżających dorożkami na niedzielną mszę.

Dziś po świątyni nie ma już śladu. Została rozebrana w latach 70. Jej obecność potwierdzają m.in. archiwalne zdjęcia.

Z każdą wrzuconą do sieci fotografią wiąże się odrębna historia. Tuż po opublikowaniu nowej w komentarzach rozpoczyna się dyskusja dotycząca danego miejsca. Nie brakuje także wzruszających wspomnień. Właśnie taki był cel tej inicjatywy.

- Sam Retro Puck w zamyśle jest albumem, do którego każdy ma dostęp. To też miejsce, gdzie wszyscy mieszkańcy, jak i osoby zainteresowane mogą się dzielić swoimi archiwalnymi materiałami - komentuje Radosław Włudzik.

A one spływają nie tylko z Pucka, ale i np. z Niemiec.

Ostatnio wielką furorę zrobiło nagranie na potrzeby turnieju miast Puck kontra Głogówek z lat 80. W krótkim reportażu poznajemy Puck jako dynamicznie rozwijające się miasto, z nowoczesnym polem kempingowym i perspektywą stania się europejską stolicą żeglarstwa jachtowego. Po ponad 30 latach kilka rzeczy się pozmieniało.

Piotr Niemkiewicz, Krzysztof Hoffman

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.