Rafineria Grupy Lotos po „Wiośnie 2017” [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Przemyslaw Swiderski
Jacek Klein

Rafineria Grupy Lotos po „Wiośnie 2017” [ZDJĘCIA]

Jacek Klein

To jeden z najnowocześniejszych zakładów przerobu ropy naftowej na świecie - przekonuje Grupa Lotos. Właśnie przeszedł największy w historii remont, równocześnie z uruchamianiem nowych instalacji. Sprawdziliśmy, jak rafineria wygląda po remoncie.

Od 3 marca do 15 kwietnia trwał postój remontowy „Wiosna 2017”. Prace zakończono zgodnie z harmonogramem i w ramach założonego budżetu. Ich zakres obejmował wszystkie 54 instalacje gdańskiej rafinerii, 2,5 tys. aparatów i rurociągów, ponad 3,5 tys. sztuk armatury i urządzeń oraz ok. 370 tzw. wpałek rurociągowych, które umożliwiają sekwencyjne przyłączanie i uruchamianie oraz testy nowych instalacji Programu EFRA bez wpływu na pracę istniejących instalacji rafinerii.

Postój był największym tego typu przedsięwzięciem w historii gdańskiej rafinerii z uwagi na fakt, że remontowi poddano również wszystkie wybudowane w latach 2007-11 instalacje Programu 10+.

Na terenie rafinerii w Gdańsku pracowało ok. 3,5 tys. pracowników z ponad 100 firm zewnętrznych, a wraz z osobami zatrudnionymi przy budowie instalacji Projektu EFRA było to w sumie blisko 5 tys. osób. Oprócz przeglądów, wymiany aparatów i urządzeń, napraw i czyszczenia rurociągów wykonano dziesiątki tysięcy rewizji, kontroli i badań diagnostycznych urządzeń w celu dopuszczenia ich do dalszej eksploatacji.

Zrealizowany postój ma zapewnić niezakłóconą pracę rafinerii przez najbliższe minimum 4 lata. Ta wieloletnia perspektywa czasowa wynika między innymi z faktu wdrażanego od kilku lat programu RBI (Risk Based Inspection), zapewniającego dokładniejszą ocenę stanu technicznego rurociągów i aparatów rafineryjnych. Program RBI wdrożono do tej pory na 15 najważniejszych instalacjach rafinerii Lotosu. W ramach Projektu EFRA w I kwartale tego roku finalizowano prace projektowe oraz zakupy i dostawy urządzeń i materiałów na potrzeby inwestycji. Stan zaawansowania prac Projektu EFRA uwzględniający projektowanie, zakupy i prace budowlano-montażowe wyniósł na koniec I kw. br. 68 proc. w porównaniu z planowanym poziomem 59,8 proc.

Instalacje rafinerii w Gdańsku przechodzą cykliczne przeglądy i remonty. Ostatni odbył się w 2013 roku. Poprzednie zrealizowano m.in. w latach 2009, 2005, 2002 i 1997 roku.

Jacek Klein

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.