Rafał Bruski - pierwszy prezydent po pierwszej turze. Wybory samorządowe 2018 w Bydgoszczy

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Sławomir Bobbe

Rafał Bruski - pierwszy prezydent po pierwszej turze. Wybory samorządowe 2018 w Bydgoszczy

Sławomir Bobbe

Niespodziewanie nawet dla sztabu prezydenta Rafał Bruski zakończył wybory w pierwszej turze, zbierając ponad 50 proc. głosów.

Gdy radny Janusz Czwojda na kilka tygodni przed głosowaniem napisał, że Rafał Bruski wygra w pierwszej turze wyborów, część osób uznała to za zwykłe kampanijne bajdurzenie, a co mniej powściągliwi kazali się radnemu popukać w głowę. Jednak nawet najwięksi optymiści w sztabie Rafała Bruskiego nie spodziewali się, że wybory na najważniejsze stanowisko w naszym mieście zakończą się na jednym głosowaniu. Tymczasem - drugiej tury już nie będzie.

- To była męcząca noc, chciałbym podziękować wszystkim bydgoszczanom za udział w wyborach - rozpoczął wczoraj swoją pierwszą konferencję prasową po reelekcji prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Wygrana w pierwszej turze jest zaskakująca, bo patrząc na historię, nikt wcześniej w Bydgoszczy tego nie dokonał. „Przeciw” były również sondaże, który wieszczyły niemal pewną drugą turę wyborów. Prezydent jest dodatkowo w komfortowej sytuacji - radni Koalicji Obywatelskiej będą mieli samodzielną większość w radzie.

Wspólna praca się opłaca

- Oddane głosy pozwoliły mi zwyciężyć i to w pierwszej turze. Bardzo mnie to motywuje do pracy. Ten sukces zawdzięczam wielu osobom, które wykonywały ciężką robotę. Mnie pozostało tylko spotykać się z mieszkańcami i rozmawiać. Przyjęliśmy dwie zasady w tej kampanii - praca i pokora, według tych zasad działaliśmy i byliśmy w tym wiarygodni - mówił Rafał Bruski.

Dariusz Bloch

Zaczęliśmy kampanię od rozliczenia się z obietnic i zadań, które postawiłem przed sobą w 2014 r., a także w roku 2010. To był nasz kierunek działania - pokazywaliśmy, co zrobiliśmy i robimy.

- Na wynik pracowaliśmy wspólnie z kandydatami do rady miasta, każdy radny walczył o mandat dla siebie, a ja wspierałem radnych. Tak naprawdę to właśnie współpraca prezydenta z radą jest bardzo istotna - uważa prezydent. - W wielu miastach tej współpracy nie widać. Można tak funkcjonować, ale zwykle odbywa się to ze szkodą dla miasta. Jak nasza większość będzie wyglądać, jeszcze zobaczymy. Nie rozmawialiśmy dotychczas o współpracy z naszymi koalicjantami.

Prezydent Rafał Bruski przeanalizował przyczyny i źródła wyborczego sukcesu. Jednym z nich miało być mocne i dynamiczne hasło wyborcze - „Tylko konkrety”.

Konkretne źródła zwycięstwa

- Zaczęliśmy kampanię od rozliczenia się z obietnic i zadań, które postawiłem przed sobą w 2014 r., a także w roku 2010. To był nasz kierunek działania - pokazywaliśmy, co zrobiliśmy i robimy. Jesteśmy w takim momencie, kiedy wiele inwestycji bliskich jest rozpoczęcia. Czekamy od prawie dwóch miesięcy na zgodę Urzędu Zamówień Publicznych na podpisanie umowy na budowę ulicy Kujawskiej - wyjaśniał Rafał Bruski.

- Obiecaliśmy sobie, że nie będziemy komentować posunięć konkurencji. Z drugiej strony padały oskarżenia. Dotyczyły pytań, na które do teraz nie dostaliśmy odpowiedzi - dodał Michał Sztybel, szef sztabu wyborczego Rafała Bruskiego.

Dariusz Bloch
Sławomir Bobbe

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.