Radca prawny radzi: Alimenciarze nie mogą powoływać się na koronawirusa, a pracodawcy nie mogą wysyłać na przymusowe urlopy wypoczynkowe

Czytaj dalej
Fot. UM w Białymstoku
Tomasz Mikulicz

Radca prawny radzi: Alimenciarze nie mogą powoływać się na koronawirusa, a pracodawcy nie mogą wysyłać na przymusowe urlopy wypoczynkowe

Tomasz Mikulicz

Na poniedziałkową (23 marca) konferencję prasową władz miasta zaproszono radcę prawną Jadwigę Boraczewską. Mieszkańcy mieli do niej szereg pytań. M.in. o to, czy pracodawca może w obecnej sytuacji wysłać pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy. Prezydent Tadeusz Truskolaski odniósł się zaś do pytania m.in. o to, czy miasto odstąpi od pobierania opłat za żłobki i przedszkola.

Będziemy to analizowali. Jestem zwolennikiem tego, by każdy przypadek rozpatrywany był indywidualnie. Zwolnienie z opłat tych rodziców, którzy mają takie dochody jak przed koronawirusem byłoby z naszej strony nieroztropnością - podkreślał prezydent Tadeusz Truskolaski przypominając, że miasto pomimo zamknięcia placówek wypłaca ich pracownikom pobory.

Podczas konferencji jeden z mieszkańców zadał mu bowiem pytanie, czy miasto odstąpi od pobierania miesięcznych opłat za miejskie żłobki i przedszkola, skoro placówki są zamknięte. Najwięcej pytań było jednak do goszczącej na konferencji prawniczki Jadwigi Boraczewskiej. Pozostając w tematyce edukacyjnej, zapytano ją co z opłatami za prywatne żłobki i przedszkola? - Instytucje publiczne nie mają możliwości wpłynięcia na prywatne podmioty. Chodzi tu o umowy zawarte między poszczególnymi rodzicami, a właścicielem placówki. Rodzice mogą z tym ostatnim jedynie negocjować - mówiła.

Kolejne pytanie dotyczyło tego, czy można żądać zwrotu zaliczki wpłaconej na wesele, które się nie odbędzie? - Wesele planowane jest na maj. W umowie nie ma zapisu o zwrocie zaliczki - podkreślała mieszkanka.

Czytaj też: Białystok: Rekrutacja do szkół podstawowych 2020. W czwartek miasto poda listy do klas pierwszych

Jadwiga Boraczewska stwierdziła, że bez względu na to, co jest zapisane w umowie zaliczka podlega w takim przypadku zwrotowi.

Jedna z mieszkanek zapytała też, czy były mąż może - powołując się na koronawirusa - nie płacić przez czas trwania epidemii alimentów i uiścić zaległości, gdy epidemia już się skończy? - Nie ma żadnych przepisów, które dopuszczałyby taką możliwość. Były maż nie płacąc na bieżąco alimentów naraża się na dodatkowe koszty egzekucji - stwierdziła Boraczewska.

Odpowiadając na kolejne pytanie (dotyczyło osoby zatrudnionej na umowę o pracę w jednym z zamkniętych sklepów w galerii handlowej) stwierdziła, że pracodawca nie może nikogo zmusić do pójścia na urlop wypoczynkowy. - Chyba, że jest to zaległy urlop z zeszłego roku. Nie może też nie wypłacać pracownikowi wynagrodzenia w związku z koronawirusem. Przyczyna nie leży tu po stronie pracownika, bo pozostaje on w gotowości do pracy - stwierdziła Jadwiga Boraczewska.

Czytaj też: Białystok: Godziny seniorskie w sklepach od 10 do 12? Apel Tadeusza Truskolaskiego do sklepikarzy

Mieszkańcy pytali też m.in. o to, czy staż miejska może karać mandatami osoby przebywające na - zamkniętych przecież przez władze miasta - boiskach, placach zabaw i siłowniach zewnętrznych? Tu odpowiedział wiceprezydent Przemysław Tuchliński: Nie ma takiej możliwości. Bezprawne jest jedynie zgromadzenie, w którym uczestniczy powyżej 50 osób. Z tego co słyszałem, w Niemczech jest zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób. W Polsce rząd nie wprowadził jeszcze takich ograniczeń.

Natomiast prezydent Tadeusz Truskolaski był pytany m.in. o to, czy według niego powinno się przełożyć wybory prezydenckie?
- We Francji nie odwołano pierwszej tury wyborów samorządowych i wielu członków komisji wyborczych zachorowało - stwierdził. - Jak można z jednej strony apelować o zostanie w domach, a z drugiej namawiać na pójście na wybory? Trzeba być odpowiedzialnym.

Tomasz Mikulicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.