Czesław Wachnik

Pytanie o oczyszczalnie

Czesław Wachnik

W Darnawie gmina Skąpe maja być budowane przydomowe oczyszczalnie.

- Wiosną rozpoczną się konsultacje z mieszkańcami wsi. Pytanie będzie brzmiało, czy chcą, by obok ich posesji została zbudowana przydomowa oczyszczalnia - powiedział nam radny i jednocześnie mieszkaniec Darnawy Piotr Olszewski.

Darnawa jest mocno oddalona od Radoszyna, gdzie biegnie kanalizacja, którą ścieki są tłoczone do oczyszczalni ścieków w Ciborzu. Stąd tzw. wskaźnik liczby osób przypadających na 1 km instalacji jest niski, bo wynosi około 20 osób. To zaś oznacza, że nie ma szans, by przy budowie klasycznej kanalizacji część kosztów została sfinansowana z funduszy unijnych. Dlatego jedynym rozwiązaniem są przydomowe oczyszczalnie.

- Analizowaliśmy, które oczyszczalni będą dla nas najlepsze. I okazało się, że najbardziej przydatnymi będą obiekty o charakterze roślinnym. Czyli ścieki trafiają do zbiornika, tam są oczyszczane, a następnie pompowane do otwartego zbiornika czy też małego stawu, gdzie są ostatecznie oczyszczane przez rośliny - tłumaczy radny Olszewski.

Ustalono, że mieszkańcy Darnawy nie mogą ponosić wyższych kosztów niż mieszkańcy tych miejscowości, gdzie jest klasyczna kanalizacja. Gdyby tak wynikało z wyliczeń, to różnicę pokryje budżet gminy. Z wstępnych analiz wynika, że przydomowa oczyszczalnia ma kosztować 8-12 tys. zł.

Radny Olszewski dodaje, że wiosną, tuż przed konsultacjami z mieszkańcami, przewiduje się wycieczkę do tych miejscowości, np. Przytocznej, gdzie zbudowano przydomowe oczyszczalnie.

Czesław Wachnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.