Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Puszcza Knyszyńska. Były Hawaje, Afryka, Ameryka. Teraz czas na życie w puszczy

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Julita Januszkiewicz

Puszcza Knyszyńska. Były Hawaje, Afryka, Ameryka. Teraz czas na życie w puszczy

Julita Januszkiewicz

Magda Bębenek i Piotr Horzela, podróżnicy, wiosną zamieszkali w mobilnym domku letniskowym w sercu Puszczy Knyszyńskiej. I stąd relacjonują, jak wygląda życie w lesie oraz jak korzystać z jego dobrodziejstw.

Tutaj jest tak pięknie. Tak uroczo, przyjemnie i fajnie - rozmarza się Magda Bębenek. Rozmawiam z nią i Piotrem Horzelą na tarasie przed mobilnym domem, smakując napar z róży. Jest sielsko i spokojnie. Przed nami roztacza się las, trawa zieleni się w słońcu. Tuż obok rosną jabłonie. I pasą się krowy.

- Trzeba je przeganiać - uśmiecha się Magda.

Opowiadają o swoim życiu w lesie. Pewnego dnia oboje wyszli na taras i wydawało im się, że słyszą stukanie dzięcioła. Wtedy Piotr pobiegł po aparat fotograficzny z tzw. „lufą”. Biegał i biegał... Tylko jakoś dzięcioła nie mógł upolować.

- Nagle słyszymy, że coś puka w jabłonce. Dzięcioł raczej kornika z jabłonki nie wyjada. I okazało się, że to była sikorka - opowiada Magda Bębenek.

Innym razem Piotrek ze znajomym widzieli, jak lis dopadł żurawia przy drodze. To był dla Magdy wstrząsający widok. Ale potem tłumaczyli sobie tę sytuację tak: przecież to, co się stało, jest naturalne, przecież lis musi jakoś przeżyć i wykarmić młode.

- Przyroda może nie tyle jest brutalna, co naturalna, Jest w niej śmierć i życie - zamyśla się Piotr Horzela.

On i Magda chcą podglądać życie zwierząt, obserwować przyrodę. Poznawać piękno Puszczy Knyszyńskiej. Chcą relacjonować innym, jak wygląda życie w lesie, jak żyć bliżej natury. I wreszcie, jak korzystać z jej dobrodziejstw. Pokazać też jak sam las i jego mieszkańcy zmieniają się na przestrzeni różnych pór roku.

W dalszej części artykułu m.in.:

 • jakie doświadczenia zdobyli w czasie swoich podróży
 • jak żyje się w lesie

 

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Julita Januszkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.