Piotr Niemkiewicz, Krzysztof Hoffmann

Pucka porodówka znowu staje się modna

W puckim szpitalu rodzi się coraz więcej dzieci Fot. Piotr Niemkiewicz W puckim szpitalu rodzi się coraz więcej dzieci
Piotr Niemkiewicz, Krzysztof Hoffmann

Oddział ginekologiczno-położniczy Szpitala Puckiego odnotowuje sukces. Dzieci rodzą się na potęgę, a dalsze prognozy są obiecujące.

Rosną statystyki urodzeń na puckiej porodówce. Ubiegły rok był bardzo udany, choć burzliwy dla oddziału ginekologiczno-położniczego działającego w Szpitalu Puckim. Wiele mówiło się o połączeniu z Wejherowem, a w niektórych kręgach nawet o likwidacji porodówki, która miała stawać się nierentowna. Ostatecznie wszystko zakończyło się po myśli pacjentek. Pokazują to statystyki, które w 2016 roku znacznie się poprawiły.

Przez ostatnich 12 miesięcy to właśnie w Pucku przyszło na świat 546 noworodków. To dokładnie o 98 maluchów więcej niż dwa lata temu.

- Cieszę się z tego rezultatu - komentuje Danuta Ceszke, prezes Szpitala Puckiego. - Choć nie wiem, na ile to nasz wkład, a na ile ogólny trend. Myślę, że pół na pół.

Taki porodowy skok jest tym istotniejszy, że w analogicznym okresie wejherowski szpital odnotował spadek liczby urodzeń. W Pucku wspominają czasy, kiedy to tutejsza porodówka była uznawana za jedną z czołowych w całym kraju. Rekordowy był rok 2007. Właśnie wtedy przez ręce puckich położników przewinęło się aż 1047 bobasów.

- Mamy do czego dążyć - mówi z uśmiechem prezes Ceszke. - Bardziej realny jest wynik z 2012 roku, kiedy odnotowaliśmy 607 porodów.

Jeśli tendencja wzrostowa się utrzyma, pucka porodówka będzie mogła spokojnie odetchnąć z ulgą, a ponadlimitowe narodziny będą przynosiły pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia. W grudniu, w którym norma wynosiła 33 dzieciaki, w Pucku urodziło się aż 57 maluchów.

Pracownicy szpitala także nie siedzą z założonymi rękami, czekając, aż ciężarne mamy zdecydują się na rozwiązanie właśnie tutaj. Oddział sukcesywnie jest ulepszany. Zmiany polegały m.in. na zwiększeniu zatrudnienia, wymianie kadry (tu pojawił się dr Sławomir Birkholz - Ginekolog Roku zdaniem Czytelniczek „Dziennika Bałtyckiego”) i zakupie specjalistycznego sprzętu.

- Dzięki pieniądzom z gminy Puck udało się wyposażyć salę do cięć i zakupić m.in. siedem łóżek czy profesjonalną lampę - wylicza Danuta Ceszke.

piotr.niemkiewicz@polskapress.pl
krzysztof.hoffmann@polskapress.pl

Piotr Niemkiewicz, Krzysztof Hoffmann

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.