Przez koronawirusa pojawiła się nowa choroba, na którą cierpią dzieci? Profesor Figlerowicz: Widzimy związek

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Nicole Młodziejewska

Przez koronawirusa pojawiła się nowa choroba, na którą cierpią dzieci? Profesor Figlerowicz: Widzimy związek

Nicole Młodziejewska

Zespół Kawasakiego to bardzo rzadka choroba, najczęściej występująca u chłopców poniżej 5. roku życia. Jednak w ostatnim czasie zapadalność na tę chorobę zaczęła wzrastać, a jej objawy nieco się zmieniły. Lekarze na całym świecie dopatrują się związku tej choroby z zakażeniami koronawirusem. Zauważyli to także poznańscy medycy.

Do końca maja badania pod kątem koronawirusa wykonano u ok. 6 tys. dzieci z Wielkopolski. Z tej grupy zakażenie koronawirusem potwierdzono u 102 młodych pacjentów.

- Od początku pandemii do końca maja w Szpitalu Klinicznym im. K. Jonschera hospitalizowanych było 12 dzieci zakażonych koronawirusem. Od maja do tej sumy doszło jeszcze siedmiu pacjentów, co daje łączną liczbę 19 dzieci hospitalizowanych z powodu zakażeń koronawirusem

- wyjaśnia prof. Magdalena Figlerowicz, zastępca kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Neurologii Dziecięcej w Szpitalu Klinicznym im. K. Jonschera w Poznaniu oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Jak zaznacza prof. Figlerowicz, w większości przypadków przebieg choroby był łagodny lub średnio ciężki. - Najcięższy przebieg odnotowaliśmy u trojga pacjentów - przyznaje.

Jednym z nich była 6-latka, o której pisaliśmy jeszcze w maju. Stan dziewczynki był na tyle zły, że lekarze zdecydowali się na podjęcie leczenia osoczem ozdrowieńców.

Więcej o sprawie przeczytasz tutaj: Zakażona koronawirusem 6-latka wyleczona! Pomogło osocze ozdrowieńca, dziewczynka była wcześniej w ciężkim stanie

- Poza tą pacjentką, żadne inne dziecko nie otrzymało osocza ozdrowieńców. Co więcej, z moich informacji wynika, że była ona jedynym dzieckiem leczonym w ten sposób - dodaje prof. Magdalena Figlerowicz.

Obecnie w szpitalu przy ul. Szpitalnej w Poznaniu nie ma żadnego dziecka z rozpoznaniem zakażenia koronawirusem.

- To jednak nie oznacza, że oddział jest zupełnie pusty. Każdego dnia trafiają do nas przypadki np. z wysoką gorączką, które musimy kontrolować - podkreśla prof. Figlerowicz.

I dodaje:

- Nie możemy przestać być czujni. Zakażenie ostatnio utrzymuje się na podobnym poziomie, jednak co jakiś czas słyszymy o nowych ogniskach. Musimy być gotowi na każdą ewentualność.

Ostatnio na świecie pojawiły się głosy mówiące o nowej chorobie u dzieci i młodzieży spowodowanej właśnie wirusem SARS-CoV-2. Jej objawy mają przypominać chorobę Kawasakiego, jednak są nieco inne. Poznańscy lekarze także zaobserwowali ją u pacjentów w Szpitalu im. K. Jonschera.

- Zespół Kawasakiego jest rzadko rozpoznawalną chorobą. Jednak na przełomie maja i czerwca zaobserwowaliśmy jej wzrost i zauważyliśmy podobne do niego objawy u sześciu naszych pacjentów. Widzimy związek tej choroby z koronawirusem

- zwraca uwagę prof. Figlerowicz.

Sprawdź także: Ognisko koronawirusa w Malanowie - przebadano już ponad 2 tysiące osób. Wójt uspokaja, że nie ma powodów do obaw

Jak tłumaczą lekarze, nowa choroba, nazwana Wieloukładowym Zespołem Zapalnym różni się od dotychczas znanego zespołu Kawasakiego.

- Klasyczny zespół występował najczęściej u bardzo małych chłopców - do piątego roku życia. Miał charakterystyczne objawy, jak m. in. wysoka gorączka nieustępująca przez 5 dni, zapalenie spojówek, powiększenie węzłów chłonnych, wysypka, złuszczanie się naskórka i zmiany na śluzówce jamy ustnej - wyjaśnia prof. Figlerowicz.

I dodaje: - Z kolei Wieloukładowy Zespół Zapalny jest niepełnoobjawowy i występuje częściej u dzieci starszych, a nawet u nastolatków.

Na ten moment wpływ koronawirusa na zachorowalność na zespół Kawasakiego nie jest jeszcze oficjalnie znany. Na całym świecie trwają obserwacje, mające na celu zdiagnozowanie tego problemu.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Nicole Młodziejewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.