Przekształcenie słupskiego szpitala w spółkę. Umorzenie śledztwa czy akt oskarżenia?

Czytaj dalej
Bogumiła Rzeczkowska

Przekształcenie słupskiego szpitala w spółkę. Umorzenie śledztwa czy akt oskarżenia?

Bogumiła Rzeczkowska

Prokuratura Okręgowa w Słupsku zapowiada, że we wrześniu zakończy sprawę przekształcenia słupskiego szpitala w spółkę. Zawiadomienie złożyła posłanka PiS Jolanta Szczypińska.

Słupska Prokuratura Okręgowa od ponad roku prowadzi postępowania dotyczące wątków przekształcenia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku w spółkę kapitałową, do której doszło w 2015 roku, mimo sprzeciwu związków zawodowych. Prezesem zarządu został Andrzej Sapiński. Nastąpiła wymiana kadry szpitala, w tym księgowej. Zanim sejmik i zarząd województwa pomorskiego podjęły stosowne uchwały, nowa władza w szpitalu zmieniła zapisy w bilansie za rok 2014. To pozwoliło na uzyskanie wskaźnika zadłużenia, umożliwiającego przekształcenie szpitala publicznego w spółkę. Takie informacja otrzymała prokuratura w zawiadomieniach posłanki Jolanta Szczypińskiej z PiS oraz słupszczanina Adama Jaworskiego.

Pierwsze doniesienie dotyczyło nieprawidłowości w sprawozdaniu finansowym za 2014, które zdaniem zawiadamiającej sporządzono niezgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości i zawiera ono nierzetelne dane.

Autor drugiego doniesienia zwrócił uwagę na wyrządzenie wielomilionowej szkody majątkowej o nieustalonej dokładnie wysokości przy komercjalizacji szpitala. Chodzi m.in. o zaniżenie wartości kapitału zakładowego spółki (160 mln zł) i brak wyceny przez rzeczoznawcę w chwili przekształcania szpitala.

W każdym z zawiadomień pojawił się motyw sprawozdania finansowego za 2014 rok. Podpisał je pełniący jeszcze obowiązki dyrektora Andrzej Sapiński, obecny prezes, oraz nowa główna księgowa Teresa Jakubik. Zarząd województwa pomorskiego zatwierdził je w czerwcu 2015 roku. Tego samego dnia zarząd marszałkowski podjął uchwałę w sprawie ustalenia wskaźnika zadłużenia szpitala, co było wymagane przed komercjalizacją.

Śledztwo weszło w końcową fazę.

- Dysponujemy już opinią biegłych dotyczącą stanu przed przekształceniem szpitala w spółkę. Teraz czekamy na opinię biegłego księgowego na temat prawidłowości prowadzenia księgowości po przekształceniu. Ta opinia powinna być gotowa do końca sierpnia - informuje prokurator Jacek Korycki, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Słupsku.

- Decyzja o sposobie zakończenia śledztwa zapadnie we wrześniu. To nie jest prosta sprawa. Biegli zbadali i badają setki dokumentów. Oczekiwanie na wydanie opinii trwa więc długo.

Bogumiła Rzeczkowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.