Aleksandra Chomicka

Program "Mieszkanie dla młodych": 67 milionów złotych rozeszło się w 6 godzin!

Program "Mieszkanie dla młodych": 67 milionów złotych rozeszło się w 6 godzin! Fot. 123rf
Aleksandra Chomicka

Dodatkowe środki na finansowanie programu „Mieszkanie dla młodych” w 2017 r. zostały uruchomione we wtorek, 8 sierpnia br. W bankach, które udzielają kredytów MdM rozgrywały się niekiedy dramatyczne sceny: zainteresowani byli świadomi, że pieniędzy nie wystarczy dla wszystkich chętnych.

Dysponujący środkami na MdM Bank Gospodarstwa Krajowego ok. godz. 15 wydał komunikat o wstrzymaniu naboru wniosków na rok 2017. Kwota 67 mln zł została wykorzystana w kilka godzin.

Jak gwiazdka z nieba

Ponowne uruchomienie przyjmowania wniosków jest związane ze zmianami w prawie, które pozwoliły na uwolnienie dodatkowych środków. Dotychczas ustawa zobowiązywała BGK do wstrzymania przyjmowania wniosków w momencie gdy wyczerpywały one pulę 95 proc. limitu określonego w ustawie. Nowelizacji dała możliwość wykorzystania 100 proc. limitu na lata 2017-2018. Według statystyków to dodatkowa szansa dla ok. 2,5 tysiąca beneficjentów MdM.

Przygotowania do sprintu

Ostatnim rokiem funkcjonowania programu MdM będzie rok przyszły. Wnioski o dofinansowanie wkładu własnego będzie można składać od 1 stycznia do - teoretycznie - 30 września, ale nikt nie ma wątpliwości, że pula przeznaczonych na domknięcie programu środków wyczerpie się w kilka dni: do rozdysponowania będzie 380 mln zł.

Warto przypomnieć, że w styczniu 2017 roku 120 mln. zł zostało rozdysponowane w 2 dni, a cała pula - w miesiąc. Ponieważ będzie to ostatnia szansa na uzyskanie znaczącego wsparcia przy zakupie własnego mieszkania - chętni już teraz przygotowują się do startu w tym sprincie do bankowej kasy. Warto pamięta, że cały czas będą przyjmowane wnioski o dodatkowe dofinansowanie po urodzeniu lub przysposobieniu trzeciego lub kolejnego dziecka.

Aleksandra Chomicka

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.