Próbują ujarzmić gronkowca. 19-letni naukowcy z Gdyni pracują nad lekiem bakteriobójczym

Czytaj dalej
Fot. Archiwum prywatne
Justyna Jaskólska

Próbują ujarzmić gronkowca. 19-letni naukowcy z Gdyni pracują nad lekiem bakteriobójczym

Justyna Jaskólska

19-letni naukowcy z Gdyni pracują nad alternatywnym dla antybiotyków lekiem bakteriobójczym. Patronuje im Ministerstwo Zdrowia.

Są bardzo młodzi, mają raptem po 19 lat i już osiągnięcia naukowe na koncie. Od półtora roku pięcioro gdynian pracuje nad alternatywnym dla antybiotyków lekiem bakteriobójczym. Swojej pracy badawczej poświęcają każdą wolną chwilę - nawet w czasie wakacji! Ich praca została doceniona - ich projekt został niedawno objęty patronatem Ministerstwa Zdrowia.

Niegdyś antybiotyki wydawały się lekiem na całe zło. Jednak natura była sprytniejsza niż człowiek i mikroby uodporniają się na te „złote środki” coraz mocniej. Ale jest już odpowiedź w tej walce.

Rękawicę podniosła piątka młodych naukowców z Gdyni - do niedawna uczniów III LO, a obecnie studentów Politechniki Gdańskiej i Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Opiekunem naukowym młodych badaczy jest prof. dr hab. Michał Obuchowski, prodziekan ds. nauki na MWB UG i GUM, kierownik Zakładu Bakteriologii Molekularnej.

Skąd pomysł na takie badania?

- Wpadł na niego Marcin Pitek (dyrektor projektu - red.), kiedy szukaliśmy pomysłu na pracę badawczą do międzynarodowego konkursu IGEM, organizowanego przez MIT - tłumaczy Olga Grudniak (19 l.), wicedyrektor naukowy w projekcie, studentka biotechnologii na MWB UG i GUM. - Gronkowiec jest coraz poważniejszym problemem, w szczególności w szpitalach. Często dochodzi do powikłań pooperacyjnych związanych właśnie z zakażeniem gronkowcem złocistym. Coraz częściej są to szczepy tej bakterii, odpornej na antybiotyki. Pracujemy nad nią w laboratorium od półtora roku.

- W naszych badaniach zajmujemy się otrzymaniem i sprawdzeniem autorskiej metody, która w założeniu ma niszczyć komórki gronkowca złocistego - dodaje studentka.

Nauka nawet w wakacje

Młodzi naukowcy przyznają, że badaniom poświęcają wiele czasu. - Podczas trwania projektu, w czasie roku szkolnego, musieliśmy połączyć pracę w laboratorium ze szkołą (wówczas członkowie zespołu byli uczniami gdyńskiej „trójki” - red.).

Pracowaliśmy po zajęciach lub w czasie okienek między lekcjami. Podczas wakacji pracowaliśmy czasami od godziny 8 do 16 zależnie od ilości przewidzianej pracy - mówi Natalia Dziedzic z zespołu, również studentka biotechnologii. - Teraz, kiedy rozpoczął się rok akademicki, mamy zamiar wykorzystać do prac nad projektem swój czas w trakcie okienek oraz po zajęciach.

Prace możliwe były dzięki pomocy wielu osób i instytucji.

- W sferze biznesowej otrzymujemy wsparcie od BreakBox Lab (grupa ludzi kreatywnych, których celem jest tworzenie oraz wspieranie projektów badawczo-rozwojowych - red.) - twierdzi Olgierd Kasprowicz, koordynator prac, obecnie student kierunku elektronika i telekomunikacja na Politechnice Gdańskiej. - To dzięki ich pomocy wygraliśmy grant, dzięki któremu zakupiliśmy potrzebne materiały oraz odczynniki. Wcześniej wspomagała nas szkoła - III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni - dzięki której mogliśmy prowadzić prace w laboratorium Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. W czerwcu zespół objęło specjalnym patronatem Ministerstwo Zdrowia.

Lek ostatniej szansy

Dodaje, że w listopadzie zeszłego roku zespół uzyskał grant badawczy od funduszu Black Pearls podczas Venture Day.

- Mamy nadzieję, że po sprawdzeniu działania naszej metody przyczynimy się do powstania alternatywy dla antybiotyków - przekonuje Natalia Dziedzic. - Może na jej podstawie zostanie stworzone lekarstwo, które będzie w stanie efektywniej i szybciej leczyć gronkowca oraz będzie lekiem ostatniej szansy dla pacjentów z zakażeniami gronkowcem złocistym odpornym na antybiotyki.

Wiele wskazuje na to, że dopną swego. Mają już wiele sukcesów na koncie. Marcin Pitek został finalistą Google Science Fair 2012, a wraz z Olgą Grudniak i Filipem Krawczykiem byli laureatami konkursu Adamed SmartUP dla wybitnych młodych naukowców.

Justyna Jaskólska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.