Proboszcz oskarżony o seks z 17-latką nie przyznaje się do winy. Dowody na Facebooku bardzo mocne

Czytaj dalej
Fot. Aleksander Król
Aleksander Król

Proboszcz oskarżony o seks z 17-latką nie przyznaje się do winy. Dowody na Facebooku bardzo mocne

Aleksander Król

Były ksiądz proboszcz z Wojnowic jest oskarżony o wykorzystywanie seksualne 17-letniej wychowanki ośrodka dla niesłyszących dzieci w Raciborzu.

Czułem, że z tego będzie skandal na całą Polskę. Zrobili jeszcze proboszczowi piękne pożegnanie, żeby zamydlić oczy, a potem przenieśli nie wiadomo gdzie. Byle dalej stąd. Ksiądz mówił, że odchodzi, bo chory. Ale my już wiemy, co to za choroba - kręci głową siwy mężczyzna, mieszkaniec Wojnowic, małej wsi w powiecie raciborskim.

AKTUALIZACJA 4.10.2017
KSIĄDZ UPRAWIAŁ SEKS Z NASTOLATKĄ W RAMACH POKUTY. DOSTAŁ WYROK

Dodaje, że już podczas pożegnalnej uroczystości ludzie szeptali między sobą i że pół wsi nie przyszło w ogóle do kościoła, bo znało prawdziwy powód odwołania duchownego. Teraz wszystko wyszło na jaw.

Prokuratura Rejonowa w Raciborzu skierowała akt oskarżenia do sądu przeciw Krzysztofowi K., byłemu proboszczowi parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wojnowicach. Ksiądz miał wykorzystywać seksualnie nastolatkę, wychowankę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu. Sprawa wyszła przez... Facebooka. O kontaktach proboszcza z uczennicą dyrekcję ośrodka poinformowała koleżanka, którą zaniepokoiło to, co ksiądz wypisuje do nastolatki.

Do obcowania płciowego miało dojść trzy razy

Potwierdzam, że 30 czerwca 2015 roku tutejsza prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego w Raciborzu akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie o czyn z artykułu 198 Kodeksu karnego w związku z artykułem 12 Kodeksu karnego. Sprawa dotyczy obcowania płciowego z wykorzystaniem bezradności osoby pokrzywdzonej - mówi nam Mariusz Klekotka, zastępca prokuratora rejonowego w Raciborzu.

Do kontaktów seksualnych z małoletnią miało dochodzić na terenie ośrodka dla niesłyszących w latach 2012-2013. Prokurator wyjaśnia, że chodzi o „obcowanie płciowe”, do którego miało dojść co najmniej trzy razy na terenie tej placówki.

Ksiądz wpadł przez wpisy na Facebooku

Dyrekcja ośrodka przyznaje, że „o sprawie” poinformowała ją młodzież.

- O całej tej sytuacji dowiedzieliśmy się w zeszłym roku szkolnym, około lutego. Ksiądz prowadził korespondencję z wychowanką na Facebooku, którą przechwyciła jej koleżanka i przyniosła ją do nas. Po krótkich rozmowach z wychowankami oddaliśmy sprawę organom ścigania - mówi nam Agata Tańska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu.

Ksiądz Krzysztof K. prowadził katechezę w ośrodku od dwóch lat. Był otwarty i pomocny zarówno dla szkoły, jak i wychowanków. Na lekcjach religii w klasie jest dużo dzieci. Jak doszło do sytuacji „sam na sam” księdza i nastolatki, dyrekcja ośrodka nie jest w stanie stwierdzić.

- To ustalą śledczy. Korespondencja z Facebooka jest z 2013 roku. Uczennica miała wówczas 17 lat. Nie jest upośledzona umysłowo, ma tylko wadę słuchu. Jest nadal naszą wychowanką. Dziewczynkę objęłam pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Podjęłam też działania, by chronić pokrzywdzoną w środowisku młodzieży. Prowadzimy także działania profilaktyczne w postaci pogadanek dla wszystkich wychowanków placówki - dodaje Tańska.

Były proboszcz był dobrym gospodarzem

Wojnowice są wstrząśnięte. Niektórzy wciąż nie mogą uwierzyć w winę księdza. - Poprzedni ksiądz proboszcz był dobrym gospodarzem. Cały dach kościoła zrobił od podstaw. Miał plan, że po dachu będzie kościół malować. Ale nie zdążył. On parafią żył. Czy był mikołaj, czy „zajączek”, robił uroczystości na plebanii dla dzieci i całej rodziny - mówi pani Barbara, a gdy pytamy, czy wie, dlaczego go odwołali, wzrusza ramionami. - Tego nie wiemy. Raptownie go przenieśli. Tydzień wcześniej jakiś jubileusz obchodził, a zachwilę go już nie było - mówi pani Barbara.

Sprawy nie chce komentować obecny ksiądz proboszcz z Wojnowic. - Jestem tu od maja. Nie znałem mojego poprzednika - mówi. Nieco więcej mówi Andrzej Woźniak, radny z Wojnowic, ale w samych superlatywach.

- Nie był typowym księdzem. Pomagał wszystkim, m.in. strażakom OSP czy LKS-owi. A jak był konkurs potraw regionalnych, przebrał się nawet za górala. Nie chce mi się wierzyć w te wszystkie doniesienia. Nigdy też, mimo że mamy dyżury jako radni, nikt z wioski nie przyszedł, by coś złego powiedzieć o księdzu - mówi Andrzej Woźniak.

Ksiądz pojawił się we wsi w masce Zorro

Mimo że biskup opolski odwołał proboszcza Krzysztofa K., ten i tak pojawiał się jeszcze w Wojnowicach, ale w przebraniu. Był na ostatnich dożynkach... w masce Zorro.

Krzysztof K. w dalszym ciągu pełni posługę kapłańską, ale na Opolszczyźnie. Początkowo miał być rezydentem (oznacza, że może odprawiać msze, ale nie może m.in. nauczać) w kościele w Kędzierzynie-Koźlu.

- Ale został odwołany. W ogóle u nas nie zaczął - mówi nam ksiądz proboszcz z parafii Matki Boskiej Bolesnej w Kędzierzynie-Koźlu.

Gdzie zatem jest Krzysztof K.? Jak się okazuje, nie w jakiejś małej parafii, ale w... sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim.

Niestety, nie udało nam się z nim wczoraj skontaktować. W parafii św. Jacka powiedziano nam, że wyjechał na rekolekcje. Wczoraj także w biurze prasowym Kurii Diecezjalnej w Opolu przez cały dzień nie odbierano telefonu. Proces ma ruszyć w grudniu. Księdzu grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.


*Alarm smogowy dla woj. śląskiego OTO ZAGROŻONE MIASTA
*Tragiczny wypadek w Czeladzi. Zginęły 2 osoby ZDJĘCIA + WIDEO
*Czy grozi Ci ślepota? ZRÓB TEST Sprawdź swoje oczy w 2 minuty
*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Aleksander Król

Komentarze

101
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

karol

Wydawalo by sie ze to bardzo proste.........ale tak nie jest........jest latwo sadzic 17latke......a jeszcze latwiej ksiedza........nikt nie pyta jak to sie stalo.......a trzeba przeciez tak malo zeby sie stalo.......
i czemu sie dziwic.........trzeba tylko wszpoczuc ze mimo przysieg jestesmy tacy slabi......bo to moze sie przydazyc tobie i mi tak samo......

parafianka

Ja nie generalizuje. Nie wiem ile w tym prawdy. Wiem jednak, że księdza najłatwiej pomówić. Zniszczyć mu życie. Dziewczynki lubią podkochiwać się w księżach. Jeśli nie reaguje to mszczą się na nim. Tak samo jest kiedy dziewczynce wydaje się, że ksiądz jest milszy do koleżanki niż do niej. Znam pomówionego księdza w sprawie którego osoba oczerniająca dobrowolnie przyznała się do oszustwa. Tego już się nie odkręci. Poszło w eter. Ten ksiądz jest wrakiem człowieka. Tak więc ostrożnie z tymi sądami.

Graf Draculla

tomu z chęcią dała a potem się wyspowiadała he he

mika

Przecież jak ona miała wtedy 17 lat, to nie była raczej małoletnia. Gdyby to był gwałt, to by chyba dziewczyna zgłosiła po pierwszym gwałcie, no nie? To nie 12-latka tylko praktycznie dorosła osoba. Skoro to było kilka razy, to tak jakby romans czy coś. Księdzu oczywiście nie wolno z babą współżyć - takie fakty, powinien ponieść karę ze strony władz kościelnych ale prawnie to chyba nie?

masmix

i że to była ustna prowokacja, namawiała go i jej uległ

bobas

Bzdury piszecie.Biblia nakazuje ze biskup ma byc mezem jednej zony.A co dopiero normalny proboszcz czy wikary.Poprzekrecaliscie Slowo Boze i dlatego tyle pedalstwa wsrod "pasterzy" Krk.Inne wyznania nie maja tych problemow,poniewaz wiernie trzymaja sie Nauki Boga!

Wierny

Myślę, że dobrym sposobem byłoby kastrowanie księży. Przecież ten narząd nie jest im potrzebny
do doznań erotycznych. Powołanie byłoby prawdziwym wyzwaniem i powołaniem.
Rozwiązałoby to wiele problemów.

APOSTOŁ

Wierzę w jednego Boga, Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych. I w jednego Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami. Bóg z Boga, światłość ze światłości. Bóg prawdziwy z Boga prawdziwego. Zrodzony, a nie stworzony, współistotny Ojcu, a przez Niego wszystko się stało. On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy, i stał się człowiekiem. Ukrzyżowany również za nas, pod Poncjuszem Piłatem został umęczony i pogrzebany. I zmartwychwstał dnia trzeciego, jak oznajmia Pismo. I wstąpił do nieba; siedzi po prawicy Ojca. I powtórnie przyjdzie w chwale sądzić żywych i umarłych: a królestwu Jego nie będzie końca. Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który od Ojca [i Syna] pochodzi. Który z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę; który mówił przez proroków. Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół. Wyznaję jeden chrzest na odpuszczenie grzechów. I oczekuję wskrzeszenia umarłych. I życia wiecznego w przyszłym świecie. Amen.

Powtórzę moje wyznanie wiary we fragmencie

" Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół. Wyznaję jeden chrzest na odpuszczenie grzechów. I oczekuję wskrzeszenia umarłych. I życia wiecznego w przyszłym świecie. Amen."

na konie tak mi zapomogę stwórz BÓG

klekotek

Ten z Was, kto nigdy nie spał z 17-latką (za jej zgodą), niech pierwszy rzuci kamień.

reality

Stara,zajechana płyta,główny temat mediów,a ci którzy mają z kościołem najwięcej wspólnego znowu się ślinią

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.