Prawykonanie dzieła Jana A.P. Kaczmarka

Czytaj dalej
Fot. Fot. paweł lacheta
Tomasz Rozwadowski

Prawykonanie dzieła Jana A.P. Kaczmarka

Tomasz Rozwadowski

Za niespełna dwa tygodnie w Hali Gdynia odbędzie się światowe prawykonanie wielkiego widowiska.

Kolejna rocznica nadania praw miejskich Gdyni minęła, ale jeszcze przed nami wydarzenie artystyczne związane z tegorocznymi obchodami. Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza do udziału w jedynym, niepowtarzalnym widowisku muzycznym Jana A.P. Kaczmarka „Emigra - Symfonia bez końca”. Widowisko odbędzie się w hali widowiskowej Gdynia Arena 25 lutego o godz. 19. Bilety w cenie 25 zł są już w sprzedaży.

- Od momentu rozpoczęcia swej działalności Muzeum Emigracji zorganizowało kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych, muzycznych, filmowych, literackich czy edukacyjnych, przybliżających dorobek i losy polskich emigrantów - mówi Sebastian Tyrakowski, zastępca dyrektora Muzeum Emigracji w Gdyni. - „Emigra - Symfonia bez końca“ Jana A.P. Kaczmarka to unikatowe muzyczne widowisko. Jest pierwszym wydarzeniem realizowanym przez Muzeum Emigracji na tak dużą skalę - przedstawiamy dzieło skomponowane przez wybitnego Polaka-emigranta specjalnie dla naszego muzeum. Jestem zaszczycony, mogąc współpracować z tak uznanym kompozytorem, i jednocześnie dumny, że prezentujemy twórczość wielu Polaków, którzy odnosili i odnoszą sukcesy na całym świecie.

Emigracja jest osobistym doświadczeniem urodzonego w 1953 r. kompozytora, który od 1989 r. na stałe mieszka i tworzy w USA. Kaczmarek jest laureatem Oscara 2005 za muzykę do filmu „Marzyciel“, uznanym kompozytorem filmowym i teatralnym, twórcą festiwalu Transatlantyk.

Do współpracy artystycznej przy widowisku Jana A.P. Kaczmarka zaproszeni zostali: dyrygent Wojciech Rajski, prowadzona przez niego Polska Filharmonia Kameralna Sopot oraz Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego. Na scenie wystąpi łącznie ponad stu artystów! W utworze kompozytor wykorzystał historyczne materiały literackie. Utwór orkiestrowy zaprezentowany będzie w nowoczesnej formie, z wykorzystaniem multimediów: projekcji światła i wizualizacji, w które wkomponowano zbiory Muzeum Emigracji, m.in. listy, dokumenty, pamiętniki, a także fotografie czy rzeczy osobiste podróżujących emigrantów.

Prawykonanie widowiska objął honorowym patronatem prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Zamówienie przez Muzeum Emigracji od znanego na świecie kompozytora monumentalnego widowiska muzycznego jest kolejnym dowodem na to, że Gdynia chce promować samą siebie przez kulturę, a co więcej, potrafi to robić za sprawą wydarzeń o skali przekraczającej lokalność.
Jan A.P. Kaczmarek: Emigra - Symfonia bez końca: 25 lutego, godz. 19. Gdynia Arena, 
ul. Górskiego 8, Gdynia. Bilety: 25 zł.

Emigracja jest osobistym doświadczeniem urodzonego w 1953 r. kompozytora

Tomasz Rozwadowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.