Małgorzata Pieczyńska

Prace domowe zabijają rodzinę! Dzieci i rodzice chcą odpoczynku!

Uczniowie są zbyt obciążani Zadaniami Domowymi. Rodzice twierdzą, że po reformie ich dzieci nie mają już czasu na nic. Fot. Dariusz Bloch Uczniowie są zbyt obciążani Zadaniami Domowymi. Rodzice twierdzą, że po reformie ich dzieci nie mają już czasu na nic.
Małgorzata Pieczyńska

- Reforma edukacji uderzyła w nasze rodziny. Dzieci zarzucane są zadaniami domowymi. Po lekcjach godzinami ślęczą nad książkami, a my razem z nimi - skarżą się rodzice uczniów. I proszą o pomoc Marka Michalaka, rzecznika praw dziecka.

Julka chodzi do klasy VII dwujęzycznej w jednej z bydgoskich podstawówek. Jej pasją jest taniec, ale w tym roku zrezygnowała z ulubionych zajęć w emdeku . - Zaczynają się w środę o 17.00 i trwają do 19.30 - mówi 13-latka. - A przecież po kilku godzinach spędzonych w szkole, trzeba jeszcze odrobić lekcje. Jest tego sporo. Jak nie sprawdzian, to kartkówka.

Marta uczęszcza do klasy IV. Po szkole godzinka przerwy, w tym czas na posiłek i... znów nauka. - Najtrudniej jest we wtorki, bo nazajutrz mam historię, a pani dużo zadaje do domu - mówi 10-latka.

Nie ma czasu na rozwijanie pasji

Przykłady jak wyżej można by mnożyć. Rodzice bydgoskich uczniów, i w ogóle w kraju, skarżą się, że ich pociechy zarzucane są zdaniami domowymi.

Pół dnia spędzają w szkole, a drugie pół przy biurku na odrabianiu lekcji. Czasu na rozwijanie pasji praktycznie zero.

- Mam trójkę dzieci, czyli prace domowe razy trzy - mówi pani Anna. - Wiele godzin spędzamy nad książkami i przygotowaniem się do sprawdzianów. W weekendy też. Zero czasu na rozwijanie pasji, zwyczajne rozmowy i odpoczynek, który każdemu się przecież należy. Codzienne prace domowe powoli „zabijają” nas jako rodzinę. Dorośli pracują 8 godzin, a moje dzieci po 6-8 lekcjach w szkole, prawie jeszcze raz tyle. To jest chore!

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Małgorzata Pieczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.