Jacek Klein

Praca na Pomorzu. 50-latkowie poszukiwani

Transcom jest jedną z firm, które są otwarte na zatrudnienie osób z wieloletnim doświadczeniem Transcom jest jedną z firm, które są otwarte na zatrudnienie osób z wieloletnim doświadczeniem
Jacek Klein

W usługach biznesowych coraz częściej doceniane są umiejętności i doświadczenie starszych.

Rynek pracy powoli staje się wydrenowany w niektórych branżach. Coraz więcej firm interesuje się pracownikami dotychczas niemającymi wzięcia z racji wieku. W centrach usług dla biznesu w ostatnich latach powstało tyle miejsc pracy, że zaczyna brakować specjalistów. W sektorze BPO/SSC tylko w Trójmieście pracuje ponad 10 tys. osób. Kolejne tysiące powstaną, a absolwentów uczelni nie wystarcza.

Firmy rekrutacyjne, jak i same koncerny posiadające tutaj swoje placówki wspomagające procesy biznesowe i inżynierskie dostrzegły potencjał pracowników w wieku 50+.

Jak mówią praktyczne doświadczenia pracodawców, za zatrudnianiem starszych pracowników przemawiają doświadczenie, zaangażowanie, odpowiedzialność, a także fakt, że są znacznie bardziej niż młodzi pracownicy związani z miejscem pracy. Obawy o to, że przez lata starsi pracownicy zostali w tyle za technologią czy ich nawyki i sposób pracy nie przystają do obecnych wymagań, zaczynają powoli odchodzić do lamusa.


Chętnie zatrudniamy osoby z grupy 50+. Z naszych doświadczeń wynika, że są oni bardziej lojalni, doświadczeni i dzięki temu mocniej zaangażowani

- Jako eksperci w customer service stawiamy przede wszystkim na profesjonalną obsługę klienta i pod tym kątem dobieramy kadrę, dlatego chętnie zatrudniamy osoby z grupy 50+. Z naszych doświadczeń wynika, że są oni bardziej lojalni, doświadczeni i dzięki temu mocniej zaangażowani - mówi Marek Szul, country manager Transcom Poland. - Zatrudnienie pracowników z tej grupy wiekowej w polskich oddziałach naszej firmy zwiększa się od 2010, a jego dynamika w ostatnich latach sięga 15 proc. Liczba pracowników powyżej 50 roku życia w Transcom w Polsce może się podwoić na koniec 2017 roku. Dalsze wzrosty będą zależały już tylko od liczby chętnych kandydatów, bo my jesteśmy stale otwarci.

Transcom Worldwide Poland jest jedną z czołowych firm branży BPO, której klientami są największe światowe koncerny. Spośród trzech oddziałów firmy najwięcej zatrudnionych osób w wieku 50+ jest właśnie w Trójmieście. Zajmują się one głównie obsługą klientów z branży telekomunikacyjnej, bankowej, AGD i e-commerce.

- Myślę, że pracodawcy zbyt często skupiają się na stereotypowych barierach przypisywanych osobom po 50 roku życia, takich jak niższe wykształcenie, słabsza umiejętność obsługi komputera czy mniejsza znajomość nowych technologii, bo oni bardzo dobrze radzą sobie z tymi wyzwaniami. Przykładem są nasi pracownicy. Ich doświadczenie jest nie do przecenienia - mówi Joanna Osińska, country human resources manager Transcom Poland. - Z powodzeniem pracują przy projektach z zakresu finansów, telekomunikacji czy nowoczesnych AGD, obsługując zarówno klientów w języku polskim, jak i językach obcych. Wykorzystują przy tym umiejętności, które zdobyli na podobnych stanowiskach.

Co trzeci pracownik w wieku powyżej 50 lat obawia się utraty zatrudnienia w przekonaniu, że w razie straty pracy w tym wieku nie będzie szans na znalezienie podobnej. Jednak zmiana pracy po 50 roku życia jest możliwa. Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, odsetek zatrudnionych powyżej 50 roku życia wynosi obecnie ok. 30 proc.

jacek.klein@polskapress.pl

Jacek Klein

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.