Ppłk. Marek Pietrzak: Będzie centrum szkolenia WOT [rozmowa]

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Tomasz Modzelewski

Ppłk. Marek Pietrzak: Będzie centrum szkolenia WOT [rozmowa]

Tomasz Modzelewski

O tworzeniu „piątego rodzaju Sił Zbrojnych RP” z ppłk. Markiem Pietrzakiem, rzecznikiem prasowym Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, rozmawia Tomasz Modzelewski.

Jak wygląda wyposażenie i uzbrojenie Wojsk OT, a także to indywidualne żołnierzy?
Na chwilę obecną żołnierze WOT są umundurowani i wyekwipowani według tzw. standardu wojsk lądowych, zgodnie z zatwierdzonymi przez ministra obrony narodowej tymczasowymi normami umundurowania i wyekwipowania żołnierzy pełniących terytorialną służbę

Wojska Obrony Terytorialnej
Twitter ppłk. Marek Pietrzak

wojskową. Wśród przedmiotów umundurowania i wyekwipowania żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej znajdują się m.in. mundur polowy wz 2010, beret, ubranie ochronne, rękawice, bielizna, dresy, ubrania sportowe, zasobnik piechoty górskiej, śpiwór, karimata, trzewiki czy też buty sportowe. Jest to oczywiście część wyposażenia, a cała lista obejmuje 30 pozycji. Żołnierze TSW są wyposażani przez wojskowe oddziały gospodarcze pierwszego dnia szkolenia podstawowego lub wyrównawczego. Ich umundurowanie przechowywane jest w miejscach zamieszkania, a każdorazowo przed kolejnym szkoleniem żołnierze są informowani, jakie umundurowanie muszą zabrać na szkolenie. Jeśli chodzi o wyposażenie i uzbrojenie, to na chwilę obecną jest to tzw. standard ogólnowojskowy. Zmieni się to w niedalekiej przyszłości. Wyposażenie żołnierzy WOT będzie dostosowane do zadań lekkiej piechoty. Obecnie trwają prace nad tym, aby docelowym karabinkiem WOT był MSBS. W tym obszarze prowadzone są badania oraz testy karabinka. Pozyskanie MSBS na uzbrojenie pododdziałów WOT jest to oczywiście warunkowane szeregiem czynników, w tym dopuszczeniem broni do eksploatacji w siłach zbrojnych.

A oprócz tego?
Na wyposażeniu znajdą się dobrze znane w wojskach lądowych konstrukcje: UKM-2000, karabinki wyborowe i lekkie moździerze. Realizując zakupy wyposażenia i uzbrojenia dla WOT duża waga będzie przykładana do tego, aby było ono produkowane przez polskich producentów oraz aby charakteryzowało się wysoką jakością. Wśród wyposażenia indywidualnego żołnierzy TSW znajdują się również przyrządy optoelektroniczne, ochrony przed bronią masowego rażenia oraz środki pierwszej pomocy.

Jakie ma być usytuowanie WOT w czasie wojny?
To zależy od tego, czy będziemy w strefie bezpośrednich działań bojowych, gdzie fizycznie będą działać wojska operacyjne, czy też poza tą strefą. Tam, gdzie zasadniczy wysiłek będą realizowały wojska operacyjne, pododdziały WOT będą je wspierać jako formacja pomocnicza. W pozostałych rejonach, tam, gdzie wojna nie dotrze, WOT będzie siłą główną, dzięki czemu wojska operacyjne nie będą zmuszone do rozpraszania swoich zasobów. Rolą WOT, oprócz walki z dywersją, jest zapewnianie drożności linii komunikacyjnych dla naszych i sojuszniczych wojsk czy też ochrona obiektów. Brak WOT powoduje rozproszenie potencjału wojsk operacyjnych, którego może zabraknąć w decydującym momencie na kierunkach głównych zagrożeń. WOT zmienia ten stan rzeczy, zapewniając obronę społeczności i chroniąc infrastrukturę krytyczną niezbędną do przetrwania państwa.

Jaka struktura została przyjęta dla WOT?
Na czele stoi dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, w którym można wyróżnić dwa podstawowe piony: szefa sztabu oraz szkolenia. Dowództwu podporządkowane będzie 17 brygad obrony terytorialnej, po jednej w każdym województwie oraz dwie na Mazowszu. Ponadto utworzone zostanie Centrum Szkolenia WOT, które zostanie rozmieszczone w Siedlcach. Na chwilę obecną Dowództwo WOT podlega ministrowi obrony narodowej, jednak zgodnie z opublikowanymi założeniami Koncepcji Obronnej RP, Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP docelowo będą podporządkowane szefowi Sztabu Generalnego WP.

Tomasz Modzelewski

dziennikarz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.