Porady: Zanim odbierzemy pierwszą emeryturę...

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Milena Kochanowska

Porady: Zanim odbierzemy pierwszą emeryturę...

Milena Kochanowska

– Warto jak najwięcej wiedzieć o zasadach przyznawania emerytur według nowych przepisów, by na tej podstawie tę ważną dla nas decyzję podjąć – radzi Dobrochna Bubnowska, dyrektor I Oddziału ZUS w Poznaniu

Od 1 września w placówkach zusowskich znacząco przybyło klientów. A to za sprawą zmian w przepisach przywracających niższy wiek emerytalny dla kobiet – 60 lat i dla mężczyzn – 65 lat, które wejdą w życie od października tego roku. Zgodnie z nimi, wnioski o nowe emerytury można składać 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, a wobec tego wielu uprawnionych postanowiło z takim właśnie wyprzedzeniem swoje wnioski złożyć.
Tak się rzeczywiście stało. W pierwszy dzień przeżywaliśmy prawdziwe oblężenie. Rozpoczęliśmy pracę godzinę wcześniej, żeby nie było kolejek. Tylko do godziny 10 w oddziale i w jednostkach terenowych przyjęliśmy tego dnia wnioski emerytalne od 760 osób. W całej Wielkopolsce w tym czasie wnioski złożyły 2453 osoby, a do przedwczoraj – aż 10 149 osób.

W kolejne dni było podobnie.
Na pewno pracy jest więcej, pracujemy więc co dzień także w nadgodzinach, ale radzimy sobie doskonale. Wizytę u nas można umawiać także przez internet, a wypełnione wnioski można składać również w biurze podawczym, przesłać pocztą albo poprzez platformę usług elektronicznych ZUS. W tym ostatnim przypadku jest to możliwe, o ile mamy już wyliczony kapitał początkowy i do wniosku nie będziemy dołączać już innych dokumentów.

Czy jednak rzeczywiście trzeba się tak spieszyć ze składaniem wniosku?
Niezależnie od tego, czy wniosek zostanie złożony we wrześniu, czy w październiku, emerytura dla osób korzystających z obniżonego wieku emerytalnego zostanie przyznana dopiero od października, jeśli spełniony jest warunek do jej przyznania, czyli skończony obniżony wiek emerytalny. Mimo że ZUS wnioski przyjmuje od września, termin na ich rozpatrzenie i wydanie decyzji zaczyna biec od chwili wejścia w życie przepisów obniżających wiek emerytalny, czyli od 1 października. A że jest to niedziela, decyzje wydawać zaczniemy od 2 października.

Nie ma więc różnicy, czy wniosek złożymy na przykład 2 czy 31 października?
Emeryturę za październik dostaniemy i tak za cały ten miesiąc, różnica może być tylko w terminie wypłaty. Powinniśmy też pamiętać o tym, że niezależnie od tego, kiedy wniosek złożymy, ZUS nie wyda decyzji wcześniej, niż ukończymy obniżony wiek emerytalny, czyli już po naszych urodzinach.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się:

 • Kiedy przelewane będą pierwsze świadczenia?
 • Jak można zrezygnować ze statusu emeryta?
Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Milena Kochanowska

Przez ponad dwie dekady staram się, wraz z ekspertami, doradzać Czytelnikom w sprawach konsumenckich, prawnych (zwłaszcza z zakresu prawa rodzinnego i prawa pracy), podatkowych i zusowskich. Informuję o zmianach przepisów i nowościach dotyczących świadczeń rodzinnych, emeryckich czy rentowych. Ważne są dla mnie wszelkie problemy seniorów, ale również szeroko rozumiane sprawy społeczne. Po pracy najlepiej odpoczywam podczas długich spacerów, przy dobrej muzyce i książce, a także w kuchni. Pasją do przyrządzania smakowitych potraw, zwłaszcza z rybami i owocami morza w roli głównej, nieraz dzielę się z Czytelnikami na łamach Magazynu Rodzinnego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.