Popłynęła do nas może nie Missisipi, ale Wisła pieniędzy [rozmowa]

Czytaj dalej
Fot. Bartłomiej Ryzy
Agnieszka Domka-Rybka

Popłynęła do nas może nie Missisipi, ale Wisła pieniędzy [rozmowa]

Agnieszka Domka-Rybka

Rozmowa z Piotrem Kuczyńskim, głównym analitykiem Domu Inwestycyjnego Xelion o dobrych prognozach wzrostu gospodarczego w Polsce.

Agencja ratingowa Moody’s minimalnie, ale jednak podniosła prognozy wzrostu gospodarczego Polski w 2017 roku z 2,9 proc. do 3,2 proc. Czy to może oznaczać, że spory polityczne nie mają żadnego wpływu na takie decyzje?
Rzeczywiście, Moody’s nieznacznie podniósł ocenę wiarygodności kredytowej Polski, ale jednak ją podwyższył. Wygląda, że nasze sprawy polityczne są poza zasięgiem jego zainteresowań. Zresztą, jak dotąd tylko jedna agencja, S&P Global Ratings, w styczniu zeszłego roku obniżyła rating naszego kraju tłumacząc to, na pierwszym miejscu, właśnie niepewną sytuacją polityczną. Ja się wtedy absolutnie z tą oceną nie zgadzałem. Obecną popieram. Agencja wzięła pod uwagę nasze możliwości, jak wcześniej zrobiła to w przypadku Chin czy Wietnamu, a przecież trudno w przypadku tych krajów mówić choćby o demokracji.

Liczy się więc prosta ekonomia, a konkretnie, czy jesteśmy w stanie spłacać długi, a co do tego nie ma wątpliwości. Ponadto od trzech miesięcy złotówka trzyma się mocno i nieźle mają się państwowe obligacje.

Gdyby na polskie ulice wyjechały czołgi, pewnie dopiero wtedy agencja nie przeszłaby obok tego obojętnie.

Mateusz Morawiecki powiedział, że szacunki Moody’s są zbyt ostrożne. Zgadza się Pan z optymistyczną opinią wicepremiera?
Tak, ja bym ocenił nasz wzrost gospodarczy w tym roku nawet na 3,5 procent. Oczywiście, pod warunkiem, że nie wydarzy się nic tragicznego. Do wykorzystania jest aż 98 proc. dotacji z nowej perspektywy unijnej. Pociągną one inwestycje, dzięki czemu łatwiej będzie wypracować większy zysk. To się stanie siłą rozpędu.

Tak, ale trzeba powiedzieć jasno, że mówimy przede wszystkim o inwestycjach sektora publicznego. Przedsiębiorcy wciąż boją się inwestować. Mirosław Ślachciak, prezes Pracodawców Pomorza i Kujaw, mówi, że nie wydają pieniędzy, ponieważ czekają na lepsze dni, nie ufają rządowi.
Dokładnie to samo słyszę, gdy spotykam się z przedsiębiorcami. Wstrzymują się z inwestycjami. Obawiają się zarówno sytuacji wewnętrznej, jak zewnętrznej, w Europie też nie jest spokojnie. Jednak również do nich dotrą unijne pieniądze i trzeba być dobrej myśli, że wtedy zaczną wreszcie wydawać zgromadzone oszczędności.

Może uspokoją ich dobre wieści, które płyną dla gospodarki także z Giełdy Papierów Wartościowych.
Rośnie WIG-40, czyli małych i średnich spółek, co może mieć wpływ na przyszłe biznesowe decyzje. Od 2009 roku podniósł się o 300 procent z 1200 do 4900 punktów, choć w tym czasie były także spadki w 2013 i 2014 roku.
Natomiast WIG-20 największych spółek od listopada ubiegłego roku wzrósł o 30 procent, a łącznie od 2009 o 50 procent, czyli najwięcej zyskał w ostatnich miesiącach.

Trzeba też powiedzieć o dobrej sytuacji na rynku pracy.
Bezrobocie na poziomie 8,5 procent jest rekordowo niskie. Oczywiście, nie w całym kraju wygląda to identycznie.

W Kujawsko-Pomorskiem oscyluje wokół 12 procent.
Tam, gdzie bezrobocie jest wyższe mamy do czynienia z mniejszą presją płacową, a w przypadku wyższego - większą. Na podwyżki płac w tym roku będą miały wpływ decyzje rządu, choćby o podniesieniu minimalnego wynagrodzenia do 2 tys. zł brutto miesięcznie czy stawki godzinowej do 13 zł. Ci, którzy wcześniej zarabiali np. 2300 zł też mogą zażądać więcej. Na rynku brakuje pracowników, a Ukraińcy całkowicie nie rozwiążą tego problemu. Do Polaków już popłynęła może nie Missisipi, ale Wisła pieniędzy, w tym również z programu 500 plus. Ma to wpływ na rosnącą konsumpcję i na wzrost gospodarczy.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.