Kazimierz Netka

Pomorze na mapie inwestycji systemu zaopatrzenia w gaz LNG

Na razie źródłem zaopatrzenia w gaz skroplony jest terminal gazowy w Świnoujściu Fot. materiały prasowe Na razie źródłem zaopatrzenia w gaz skroplony jest terminal gazowy w Świnoujściu
Kazimierz Netka

O stacji regazyfikacji płynnego metanu (LNG) na Zatoce Gdańskiej mówi się od kilku lat. Zanim jednak to miejsce rozładunku statków gazowców zostanie zbudowane, instalacje przekształcania LNG w stan gazowy powstaną na lądzie.

Takie są plany Polskiej Spółki Gazownictwa. Dzięki temu, że będziemy w mniejszym stopniu korzystać z węgla, a częściej z gazu np. do ogrzewania, gotowania - mniej będziemy produkować w piecach pyłów, dymów, będących przyczyną smogu.

Gaz skroplony jest teraz z zagranicy dostarczany statkami do terminalu LNG w Świnoujściu. Stamtąd będzie wożony do lokalnych stacji regazyfikacji skroplonego LNG pociągami lub autocysternami. Do domów z tych stacji gaz będzie przesyłany rurociągami.

- Polska Spółka Gazownictwa - zgodnie ze swoją nową strategią - stawia na intensywną współpracę z samorządami, dotyczącą gazyfikacji gmin - informuje Artur Michniewicz - rzecznik prasowy, Departament Komunikacji Polskiej Spółki Gazownictwa. - Dlatego były i będą organizowane spotkania z przedstawicielami samorządów w poszczególnych regionach Polski. Efektem ubiegłorocznych spotkań było podpisanie ponad 150 listów intencyjnych przez przedstawicieli samorządów z województw podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego.

Kolejne takie spotkania będą sukcesywnie organizowane w innych województwach. PSG chce likwidować tzw. białe plamy na mapie gazownictwa. W dużym stopniu będzie się to odbywać poprzez tzw. gazyfikację wyspową. Oznacza to budowę stacji regazyfikacji LNG tam, gdzie dostarczenie tego paliwa w inny sposób jest niemożliwe lub bardzo trudne.

Odnośnie województwa pomorskiego Polska Spółka Gazownictwa utworzy w Koszalinie Centrum Kompetencyjne, zajmujące się eksploatacją wspomnianych powyżej stacji regazyfikacji LNG.
Tworzenie centrum rozpocznie się w lutym. Potrwa trzy lata. Centrum będzie jednym z dwóch takich w Polsce i ma obejmować swoim zasięgiem cały pas Pomorza, od Szczecina aż do Gdańska. Druga tego typu jednostka powstanie w Białymstoku - informuje Artur Michniewicz - rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazownictwa w Warszawie.

W Pomorskiem już odbyło się spotkanie w sprawie lepszego zaopatrzenia gmin w gaz. Polska Spółka Gazownictwa poinformowała, że zamierza zrealizować m.in. następujące projekty inwestycyjne związane z rozbudową dystrybucyjnej sieci w gminach Nowa Karczma; Stegna i Sztutowo; Ryjewo; Sierakowice; Stężyca; Skarszewy; Bobowo, Skórcz, Smętowo Graniczne; rozbudowa w gminach Rzeczenica i Przechlewo; Zblewo; Słupsk, Kobylnica, Damnica, Dębnica Kaszubska; rozbudowa sieci wysokiego ciśnienia relacji Kolnik - Elbląg.

W planach jest też budowa gazociągu podmorskiego Kosakowo - Gdańsk wraz z boją przeładunkową umożliwiającą odbiór LNG ze statków. Po regazyfikacji towar ten będzie kierowany do sieci, ale też do magazynów w złożach soli, około 1 km pod ziemią w gminie Kosakowo. Do kawern ma być połączony też gazociąg Lotos Petrobaltic.

k.netka@prasa.gda.pl

Kazimierz Netka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.