Kazimierz Netka

Pomorskie najszybciej korzysta z dotacji UE

Marszałek Mieczysław Struk ma powody do zadowolenia - województwo pomorskie najsprawniej dysponuje unijnymi pieniędzmi Fot. Karolina Misztal Marszałek Mieczysław Struk ma powody do zadowolenia - województwo pomorskie najsprawniej dysponuje unijnymi pieniędzmi
Kazimierz Netka

Podobnie jak w poprzednim okresie finansowania Pomorskie znowu najsprawniej w kraju korzysta z unijnych dotacji w ramach RPO.

Województwo pomorskie najsprawniej dysponuje unijnymi pieniędzmi. Jesteśmy na pierwszym miejscu. Umowy dotyczące przydziału funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 obejmują już niemal 40 procent tego zasobu.

- Według obliczeń przeprowadzonych pod koniec 2016 roku, koszt realizacji projektów, które uzyskały unijne dofinansowanie z puli nowego RPO, przekroczył 4,055 mld złotych. W tym unijne dofinansowanie sięga około 3 mld złotych - wynika z informacji, które przekazali Mieczysław Struk, marszałek, Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego oraz Jan Szymański, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego.

Podpisano już ponad 520 umów i Pomorskie stało się pod tym względem liderem krajowym. Ostatnie w ubiegłym roku umowy dotyczą zwiększania efektywności energetycznej w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk - Gdynia - Sopot oraz wzmocnienia dziedzictwa kulturowego.

Zarząd województwa rozdysponował już prawie 39 procent unijnych pieniędzy przyznanych Pomorskiemu do rozdzielenia według RPO na lata 2014-2020. Razem tych pieniędzy jest 1,86 mld euro.

Podczas poprzedniego okresu unijnego finansowania przedsięwzięć, w latach 2007-2013, za szybkie rozdzielanie pieniędzy województwa otrzymywały premie od Komisji Europejskiej. Według teraz obowiązujących reguł, szybkość w wydawaniu pieniędzy już nie wystarczy do uzyskania nagrody. Liczą się rezultaty, jakie przynoszą unijne projekty. Realizatorzy muszą więc wykazać się i przed zarządem województwa, i przed Komisją Europejską osiągnięciem tego, co obiecali we wniosku, na przykład odnośnie nowych miejsc pracy.

Część pieniędzy z RPO ma do swej dyspozycji Agencja Rozwoju Pomorza (ARP) i rozdziela je między przedsiębiorców. ARP podpisała już ponad sto umów.

[email protected]

Kazimierz Netka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.