Joanna Kielas

Pomorskie miasta walczą ze smogiem w powietrzu

Pomorskie miasta walczą ze smogiem w powietrzu Fot. Anna Kaczmarz
Joanna Kielas

Jakość powietrza w Wejherowie się pogorszyła. I to mimo działań, jakie podejmuje miasto - np. dofinansowania do wymiany pieców.

Dziś po południu właściciele 50 domów w Wejherowie podpiszą umowy na dofinansowanie wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne ogrzewanie. Planowany koszt to ponad 1 mln złotych.

Władze miasta pomagają finansowo mieszkańcom wymieniającym stare piece na ekologiczne ogrzewanie, przede wszystkim gazowe i z miejskiej sieci ciepłowniczej OPEC. Zaangażowane są duże środki finansowe, zarówno z budżetu miasta, jak i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach różnych programów: „KAWKA 1 Likwidacja niskiej emisji w Śródmieściu Wejherowa” , „KAWKA 2 dla Pomorza - ograniczenie niskiej emisji” i „Czyste powietrze Wejherowa ”. Łącznie już wykonano prace związane z wymianą ogrzewania za prawie 2 mln złotych.

W wyniku tych wszystkich działań w ostatnich latach zlikwidowano w Wejherowie prawie 200 starych kopcących pieców. W to miejsce zainstalowano ekologiczne ogrzewanie.

Mimo tych wszystkich działań, badania jakości powietrza pokazują, że konieczne jest kontynuowanie starań na rzecz poprawy czystości powietrza w mieście.

- Zanieczyszczenie powietrza w Wejherowie, jak i innych miastach, związane jest z tzw. niską emisją, czyli emisją zanieczyszczeń wydobywających się do powietrza ze źródeł na niskich wysokościach (poniżej 40 m) - tłumaczą specjaliści. - To emisja związana z działalnością człowieka, głównie przez takie źródła jak piece gospodarstw domowych, w których ma miejsce spalanie odpadów lub spalanie złej jakości węgla oraz ruch samochodowy.

Według rocznej oceny jakości powietrza w województwie pomorskim za rok 2016, sporządzonej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, jakość powietrza w Wejherowie w roku 2016 względem poprzedniego roku pogorszyła się w zakresie zanieczyszczenia pyłem zawieszonym i benzo(a)pirenu w PM10.

A jak to jest w innych miejscach na Pomorzu? W gminie Kartuzy w ramach konkursu „Czyste Powietrze Pomorza” organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku wymiana pieców węglowych na inne, bardziej ekologiczne, zakończyła się w październiku. Jak informuje Natalia Lekner, zastępca kierownika Wydziału Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Kartuzach, obecnie trwa rozliczanie i dokładne dane co do osiągniętego efektu ekologicznego znane będą pod koniec listopada.

- W tym roku złożono na terenie gminy 120 wniosków, z czego zakwalifikowało się do dofinansowania 110 budynków, w tym głównie jednorodzinnych - mówi Natalia Lekner. - Stare ogrzewanie wymieniano głównie na gazowe, na wsiach biomasą, poza tym jedna osoba wybrała pompę ciepła i jedna ogrzewanie olejowe.

Również w Sierakowicach, największej gminie wiejskiej powiatu kartuskiego, aktualnie trwa wymiana pieców węglowych na nowe, bardziej ekologiczne. I to również w ramach konkursu „Czyste Powietrze Pomorza”. Sierakowice pozyskały dofinansowanie dla mieszkańców planujących zamienić stare piece węglowe na nowoczesne piece na pelet. Właściciele nieruchomości likwidujący stare piece mogli uzyskać dofinansowanie w wysokości 30 proc. kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 4285,50 zł, w tym 25 proc. to środki WFOŚiGW, a 5 proc. środki budżetu gminy Sierakowice. W tym roku planowana jest wymiana 52 starych pieców na nowoczesne automatyczne kotły na biomasę (pelet) 5 klasy. Wymiana pieców ma potrwać do końca listopada.

Joanna Kielas

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.