Joanna Kielas

Pomorskie miasta walczą ze smogiem w powietrzu

Pomorskie miasta walczą ze smogiem w powietrzu Fot. Anna Kaczmarz
Joanna Kielas

Jakość powietrza w Wejherowie się pogorszyła. I to mimo działań, jakie podejmuje miasto - np. dofinansowania do wymiany pieców.

Dziś po południu właściciele 50 domów w Wejherowie podpiszą umowy na dofinansowanie wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne ogrzewanie. Planowany koszt to ponad 1 mln złotych.

Władze miasta pomagają finansowo mieszkańcom wymieniającym stare piece na ekologiczne ogrzewanie, przede wszystkim gazowe i z miejskiej sieci ciepłowniczej OPEC. Zaangażowane są duże środki finansowe, zarówno z budżetu miasta, jak i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach różnych programów: „KAWKA 1 Likwidacja niskiej emisji w Śródmieściu Wejherowa” , „KAWKA 2 dla Pomorza - ograniczenie niskiej emisji” i „Czyste powietrze Wejherowa ”. Łącznie już wykonano prace związane z wymianą ogrzewania za prawie 2 mln złotych.

W wyniku tych wszystkich działań w ostatnich latach zlikwidowano w Wejherowie prawie 200 starych kopcących pieców. W to miejsce zainstalowano ekologiczne ogrzewanie.

Mimo tych wszystkich działań, badania jakości powietrza pokazują, że konieczne jest kontynuowanie starań na rzecz poprawy czystości powietrza w mieście.

- Zanieczyszczenie powietrza w Wejherowie, jak i innych miastach, związane jest z tzw. niską emisją, czyli emisją zanieczyszczeń wydobywających się do powietrza ze źródeł na niskich wysokościach (poniżej 40 m) - tłumaczą specjaliści. - To emisja związana z działalnością człowieka, głównie przez takie źródła jak piece gospodarstw domowych, w których ma miejsce spalanie odpadów lub spalanie złej jakości węgla oraz ruch samochodowy.

Według rocznej oceny jakości powietrza w województwie pomorskim za rok 2016, sporządzonej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, jakość powietrza w Wejherowie w roku 2016 względem poprzedniego roku pogorszyła się w zakresie zanieczyszczenia pyłem zawieszonym i benzo(a)pirenu w PM10.

A jak to jest w innych miejscach na Pomorzu? W gminie Kartuzy w ramach konkursu „Czyste Powietrze Pomorza” organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku wymiana pieców węglowych na inne, bardziej ekologiczne, zakończyła się w październiku. Jak informuje Natalia Lekner, zastępca kierownika Wydziału Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Kartuzach, obecnie trwa rozliczanie i dokładne dane co do osiągniętego efektu ekologicznego znane będą pod koniec listopada.

- W tym roku złożono na terenie gminy 120 wniosków, z czego zakwalifikowało się do dofinansowania 110 budynków, w tym głównie jednorodzinnych - mówi Natalia Lekner. - Stare ogrzewanie wymieniano głównie na gazowe, na wsiach biomasą, poza tym jedna osoba wybrała pompę ciepła i jedna ogrzewanie olejowe.

Również w Sierakowicach, największej gminie wiejskiej powiatu kartuskiego, aktualnie trwa wymiana pieców węglowych na nowe, bardziej ekologiczne. I to również w ramach konkursu „Czyste Powietrze Pomorza”. Sierakowice pozyskały dofinansowanie dla mieszkańców planujących zamienić stare piece węglowe na nowoczesne piece na pelet. Właściciele nieruchomości likwidujący stare piece mogli uzyskać dofinansowanie w wysokości 30 proc. kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 4285,50 zł, w tym 25 proc. to środki WFOŚiGW, a 5 proc. środki budżetu gminy Sierakowice. W tym roku planowana jest wymiana 52 starych pieców na nowoczesne automatyczne kotły na biomasę (pelet) 5 klasy. Wymiana pieców ma potrwać do końca listopada.

Joanna Kielas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.