Pomorscy podatnicy sporo dokładają do cudzych rozwodów [dane resortu sprawiedliwości]

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Jacek Wierciński

Pomorscy podatnicy sporo dokładają do cudzych rozwodów [dane resortu sprawiedliwości]

Jacek Wierciński

Małżeństwa składając wniosek płacą tylko jedną czwartą sądowych kosztów rozstania - wynika z danych opublikowanych przez resort sprawiedliwości. Pozostałe pieniądze pochodzą z kieszeni podatników i choć przeciętnie to „tylko” 1,7 tys. zł od sprawy, to w skali województwa przy 10-13 rozwodach dziennie wydatki trzeba już liczyć w milionach złotych.

Resort sprawiedliwości rakiem wycofuje się z głośnego pakietu sądowych podwyżek opłat. Obok wielu kontrowersyjnych pomysłów w projekcie znalazły się jednak również godne uwagi propozycje „urealnienia” wydatków oderwanych dziś od rzeczywistości, ale i one rodzą krytykę.

Podwyżkę sądowych opłat zakładającą m.in. 100 złotych za wezwanie świadka, pisemne uzasadnienie wyroku czy jego doręczenie - zaproponowało ostatnio Ministerstwo Sprawiedliwości. Pod lawiną krytyki resort szybko wycofał się z całego pomysłu zmian, podkreślając jednak, że pewne propozycje trudno uznać za nieracjonalne.

Rząd wycofuje się z podwyżek opłat sądowych po ostrej medialnej krytyce za „pójście za daleko”. Jednak zmiana może być konieczna, bo stawki coraz bardziej odbiegają od kosztów postępowań. Ile podatnicy rocznie wydają na cudze rozwody?

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jacek Wierciński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.