Pomoc radcy i to za darmo. Chętnych nie brakuje

Czytaj dalej
Fot. nadesłane/Starostwo Brodnica
Katarzyna Pomianowska

Pomoc radcy i to za darmo. Chętnych nie brakuje

Katarzyna Pomianowska

Od początku stycznia w powiecie brodnickim działają punkty bezpłatnej pomocy prawnej. Przez miesiąc pomoc otrzymały 43 osoby.

- Klientów mamy coraz więcej - mówi Artur Sobiesiński, radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych. - Są to osoby w różnym wieku.

Z jakimi sprawami przychodzą najczęściej? - Są to sprawy o różnej złożoności. Od takich, które wymagają podstawowej wiedzy prawniczej aż po sprawy skomplikowane - dodaje.

Warto pamiętać, że nieodpłatna pomoc prawna przysługuje m.in. osobom, które posiadają Kartę Dużej Rodziny, mają ważną legitymację weterana. Mogą z niej skorzystać osoby do 16 roku życia oraz po 65 roku życia. Ponadto osoba, która w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znalazła się w sytuacji zagrożenia lub poniosła straty.

Z porad można korzystać - w pewnym określonym zakresie. Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw: podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Również tych z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego oraz związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

W Brodnicy porad udziela w sumie trzech prawników. W budynku Starostwa Powiatowego w Brodnicy, przy ul. Kamionka 18 (biuro nr - na parterze budynku).

Osoby uprawnione mogą korzystać z pomocy prawnej:

Punkt pomocy prawnej działa także w budynku Urzędu Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie przy ul. Głównej 28, w biurze nr 16. Z pomocy można korzystać: w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki - w godz. od 13 do 17.

- Osoba uprawniona musi wykazać, że spełnia jedną z powyższych przesłanek do nieodpłatnej pomocy prawnej poprzez okazanie dowodu osobistego lub odpowiedniego dokumentu oraz złożyć stosowne oświadczenie - przypomina Maria Oryszczak, rzecznik powiatu.

Katarzyna Pomianowska

Od 2004 roku pracuje w oddziele "Gazety Pomorskiej" w Brodnicy. Zajmuje się przygotowaniem stron poświęconych powiatowi brodnickiemu i nowomiejskiemu (zarówno w papierze jak i internecie). Redaguję również bezpłatne wydanie gazety Nasze Miasto Brodnica.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.