Pomnik w Bińczu (gm. Czarne) bez kontrowersyjnej tablicy poświęconej „bohaterskim żołnierzom Armii Radzieckiej”

Czytaj dalej
Beata Gliwka

Pomnik w Bińczu (gm. Czarne) bez kontrowersyjnej tablicy poświęconej „bohaterskim żołnierzom Armii Radzieckiej”

Beata Gliwka

Pomnik poświęcony „bohaterskim żołnierzom Armii Radzieckiej” w Bińczu w gminie Czarne niedawno stracił tablicę. W porozumieniu z władzami gminy zdjęli ją sami mieszkańcy, aby zadośćuczynić wymogom ustawy dekomunizacyjnej. Sam postument został - czeka na poświęcenie go mniej kontrowersyjnym bohaterom.

Napis na pomniku w Bińczu brzmiał: „Na cześć pamięci bohaterskim żołnierzom Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego, którzy brali udział w walkach o wyzwolenie wsi Bińcze. 1945 - 1955. Fundacja Młodzieży Zespołu Artystycznego w Bińczu”.

Postument z tablicą posadowiony jest na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej STO w Bińczu. Po wejściu w życie tzw. ustawy dekomunizacyjnej, która zakazuje propagowanie komunizmu i innych ustrojów totalitarnych w nazwach obiektów użyteczności publicznej czy na pomnikach, nie uszedł uwagi Instytutu Pamięci Narodowej. Już w marcu 2018 roku stosowne pismo trafiło do Urzędu Gminy w Czarnem.

Jak argumentował dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie Adam Siwek, zgodnie z dedykacją pomnik ma upamiętniać żołnierzy polskich i sowieckich walczących o wyzwolenie Bińcza. Ponieważ jednak Bińcze zostało zajęte w 1945 r. w wyniku działań Armii 2 Frontu Białoruskiego Armii czerwonej bez udziału jednostek polskich, inskrypcja jest niezgodna z rzeczywistym przebiegiem walk o Bińcze.

- Pomnik należy więc traktować jako poświęcony stricte Armii Czerwonej. Tym samym upamiętnia on armię państwa komunistycznego, której pierwszoplanowym celem nie było bynajmniej wyzwolenie Polski - dodaje Adam Siwek.

Dyrektor przypomniał też, że właśnie na terenach należących przed wojną do Rzeszy - jak między innymi Bińcze, Armia Czerwona wykazywała szczególny brak poszanowania dla nowo tworzonej polskiej administracji i prawa.

Czerwonoarmiści - jak wskazują historycy - mają na swoich rękach krew ludności cywilnej, współdziałali z ZSRR w eksterminacji żołnierzy Armii Krajowej, dopuszczali się ponadto rozbojów i grabieży...

- Choćby dlatego pomnik w Bińczu jest nie do pogodzenia z szacunkiem dla dorobku walki Polaków o wolność i niepodległość - wskazują historycy.

Zgodziła się z tym większość mieszkańców wsi, jednak pomimo tych ważkich argumentów pomnik w Bińczu przetrwał jeszcze rok. W końcu tablicę, za przyzwoleniem gminy, zdjęli sami mieszkańcy.

- Generalnie większość mieszkańców chciała zdjęcia tablicy, tylko nieliczni chcieli żeby została - mówi sołtys Bińcza Józef Czępiński. - Postument został już odnowiony. Zamiast tej zdjętej chcemy umieścić na nim inną tablicę. Jaką? Na razie decyzja nie zapadła. Na pewno taką, której nie trzeba będzie zaraz zdejmować…

Sama tablica zdejmowanie przetrwała bez większych szkód i trafiła na razie do domu radnego gminy Czarne z Bińcza Bartosza Badzińskiego, który od początku zajmował się sprawą pomnika. Jak zapowiada burmistrz Czarnego Piotr Zabrocki, jest pomysł, żeby została przekazana do urzędowego archiwum. W końcu - chlubny czy nie - to także „kawałek historii” gminy.

Beata Gliwka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

obniżka -50% na Czarny Weekend

30-dniowy dostęp do Dziennika Bałtyckiego online

20,00 40,00

Czarny weekend trwa! Do 29.11 kup prenumeratę cyfrową za połowę ceny i ciesz się dostępem do aktualnego wydania gazety bez wychodzenia z domu.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.