Karolina Arendt

Pomagają i uczą pomocy

Pomagają i uczą pomocy Fot. Mariusz Sieraczkiewicz
Karolina Arendt

Troje uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni postanowiło nauczyć innych pomagać. Karolina Arendt, Oskar Sienkiewicz i Maciej Pleskot przystąpili do projektu społecznego „Uczmy pomagać”.

Pomoc. Gdy na raka zachorowała Paulina, postanowili jej pomóc. Skąd im to przyszło do głowy?

- Pomysł zrodził się w naszych głowach jakiś czas temu. Odkąd dowiedzieliśmy się o chorobie Pauliny, cała szkoła aktywnie zaangażowała się w rozmaite akcje, m.in. koncerty charytatywne, sprzedaż ciast, loteria itp. - mówią zgodnie uczniowie.

Wsparcia udzieliła im dyrektor Elżbieta Zaręba. Przez ostatni rok, chora na raka Paulina - uczennica tej samej szkoły - przebywała w szpitalu, przez co nie miała możliwości nauki. Powrót do szkoły to było wielkie wyzwanie dla walczącej z chorobą uczennicy.

- Teraz jest z nami w klasie, aczkolwiek jej stan jeszcze nie pozwala na to, aby z nami uczęszczała na zajęcia. Czujemy się zobowiązani jej pomóc i nie możemy przejść obok tej sprawy obojętnie. Przeprowadziliśmy już sprzedaż silikonowych bransoletek w naszej szkole, dzięki czemu udało nam się uzbierać 2 tys. zł. Pomyśleliśmy wtedy - czemu nie zrobić czegoś więcej? - opowiada Maciej Pleskot.

Nie tylko Paulina

I tak właśnie się zaczęło. Uczniowie postanowili pomóc Paulinie w bardziej konkretny sposób. Znaleźli olimpiadę „Zwolnieni z Teorii”, w ramach której można realizować projekt społeczny. Postanowili skupić się nie tylko na Paulinie, ale również na innych osobach chorych na raka.

W przypadku Pauliny, duże znaczenie miało szybkie wykrycie choroby. Stało się to właściwie przez przypadek. Dlatego też kolejnym celem jest uświadamianie ludziom, jak ważna jest profilaktyka badań przy leczeniu chorób nowotworowych. Im szybciej wykryjemy raka, tym skuteczniejsze jest leczenie.

- W planach mamy przeprowadzenie różnych akcji, m.in. koncertu charytatywnego ze zbiórką, prelekcji uświadamiających jak ważne jest przeprowadzanie badań itp. Nawiązujemy współpracę i staramy się pozyskać jak największe poparcie dla naszego projektu. Niestety, nie jest to łatwe i nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Aczkolwiek mamy bardzo dużo chęci i motywacji do działania, nawet jeśli zdarzają nam się porażki, nie zrażamy się i dalej wytrwale dążymy do celu - zapewnia Oskar Sienkiewicz.

Znani pomagają

Do swojego projektu zapraszają ludzi znanych, którzy mają swoim zaangażowaniem wesprzeć akcje i promować profilaktykę nowotworową. Do tej pory otrzymali odpowiedź m.in. od Jurka Owsiaka, który wyraził poparcie dla projektu oraz udzielił im wielu wskazówek. Marzena Sienkiewicz, była prezenterka TVP, również wyraziła chęć pomocy w jednej z akcji.

- W ramach projektu przeprowadziliśmy na naszej stronie konkurs w celu zwiększenia zasięgu i zdobycia większej liczby odbiorców. Finał naszego projektu ustaliliśmy na koniec marca, mamy nadzieję, że uda nam się pomóc jak największej liczbie osób - podsumowuje Karolina.

Karolina Arendt

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.