Politechnika Śląska: Z Krakowa do Gliwic [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

Czytaj dalej
Fot. Arc Politechniki Śląskiej
Maria Olecha-Lisiecka

Politechnika Śląska: Z Krakowa do Gliwic [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

Maria Olecha-Lisiecka

Politechnika Śląska w Katowicach z siedzibą w Krakowie - tak początkowo nazywała się uczelnia, która powstała w 1945 roku. Ale szybko przeniosła się do Gliwic.

Politechnika Śląska świętuje jubileusz 70-lecia powstania. Śląska i krakowska prasa 23 i 24 maja 1945 r. informowały o uchwaleniu 16 maja 1945 dekretu o utworzeniu Politechniki Śląskiej w Katowicach z siedzibą w Krakowie. Jednak oficjalna wersja dekretu powstała 24 maja 1945. I to właśnie ta data jest oficjalnie uznawana jako data powołania do życia największej dziś uczelni technicznej na Śląsku, jednej z najlepszych tego typu szkół wyższych w kraju.

Jednak mało kto wie, że pomysł utworzenia technicznej szkoły wyższej na Górnym Śląsku zrodził się znacznie wcześniej, bo w latach 20. I już wtedy wymyślono nazwę Politechnika Śląska. Utworzenie uczelni nie było łatwe, bo istniały już silne ośrodki w Warszawie, Krakowie i we Lwowie. W 1929 roku powstał nawet projekt politechniki dla Śląska, wykupione zostały też tereny w Katowicach-Ligocie.

- Dużą aktywnością wykazywał się ówczesny wojewoda Michał Grażyński, naczelnik Ludwik Ręgorowicz i warszawski profesor Ludwik Szperl, który przygotował program. Projektowi sprzeciwiał się premier Kazimierz Bartel - mówi Wiesław Bąba, autor książki "Początki Politechniki Śląskiej", poświęconej historii gliwickiej uczelni. - Organizatorom zależało, aby to była uczelnia państwowa, nie wojewódzka - zaznacza Bąba.

Ale przed wybuchem II wojny światowej się to nie udało. Do pomysłu utworzenia Politechniki Śląskiej powrócono w lutym 1945 roku. Wtedy wojewoda Aleksander Zawadzki zainicjował Tymczasową Komisję Organizacyjną Politechniki Śląskiej. - Nie był to łatwy czas, bo głośno było o planach utworzenia Politechniki Krakowskiej i innych uczelni - mówi Bąba.
W tworzenie technicznej uczelni zaangażowali się członkowie komisji: Stanisław Maciejewski, Franciszek Wasylkowski, Stefan Kaufman, Kazimierz Kutarba i Zygmunt Łabęcki.

- Ale bez zaangażowania i kontaktów wojewody Zawadzkiego ich działania nie przyniosłyby efektu. Bo do Warszawy na rozmowy z władzami jeździł Zawadzki - opowiada Bąba. - Politechnika mogła powstać przed 6 maja, ale przeszkodziły zawiłości prawne związane z autonomią śląskiego województwa - podkreśla autor książki.

Kiedy 24 maja 1945 roku wyszedł dekret powołujący uczelnię do życia, zdecydowano, że prof. Władysław Kuczewski będzie jej organizatorem.

- Organizatorem, nie rektorem. Do mianowania na rektora doszło rok później. Kuczewski był metalurgiem. Zależało mu na tym, aby na Politechnice był Wydział Hutniczy. Ale hutnicy z Akademii Górniczej nie chcieli przejść z Krakowa - wspomina Wiesław Bąba. - W sumie dekretem z 24 maja powołano cztery wydziały: Hutniczy, Elektryczny, Mechaniczny i Inżynieryjno-Budowlany.

Początkowo wydziały dzia-łały w Krakowie. Szybko politechnika przejęła Wydział Chemiczny. W Krakowie w maju 1945 roku działały też wydziały: Architektury, Inżynierii Lądowej i Wodnej oraz Mechaniczny. Decyzję o przeniesieniu siedziby uczelni do Gliwic podjęli prof. Kuczewski i wojewoda Zawadzki. - Formalne określenie gliwickiej siedziby nastąpiło dopiero dekretem z 20 marca 1946 roku. Ale decyzja zapadła znacznie wcześniej, tyle że nie na piśmie - zaznacza.

I tak 20 i 21 czerwca 1945 roku delegacja profesorów oglądała budynki w Gliwicach przy ulicach: ks. Strzody ("szara chemia" i "czerwona chemia" - do dziś to siedziba Wydziału Chemicznego), Królowej Bony, Konarskiego, Zimnej Wody, Wrocławskiej, Arkońskiej, Kaszubskiej i Katowickiej.

- W marcu 1945 środowisko lokalne Politechniki Śląskiej nadało uczelni imię Tadeusza Kościuszki, ale nie pozyskało akceptacji "góry", więc patrona potem "przejęła" Politechnika Krakowska - opowiada.

Pierwszym rektorem został prof. Władysław Kuczewski. Choć środowisko wybrało prof. Włodzimierza Burzyńskiego, ten nie chciał stanowiska. Kuczew-skiego mianował prezydent Bolesław Bierut dekretem z 25 listopada 1946 roku. Na lata 1945-1946, czyli wstecz, oraz 1946-1947. Potem przedłużał mu funkcję co roku aż do 1952.

W październiku 1945 uczelnia przyjęła ok. 2750 słuchaczy. Na roku wstępnym (dla osób bez matury) studiowało 668 osób, na pierwszym semestrze - 900, na wyższych - 1182. Kadra naukowa liczyła 257 osób. Sporo wykładowców było ze Lwowa. To o nich traktuje najnowsze wydawnictwo Muzeum w Gliwicach "Profesorowie lwowscy na Politechnice Śląskiej". Ukaże się 20 maja.


*Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
*Noc Muzeów 2015. Noc Muzeów w Katowicach i innych miastach województwa [NOC MUZEÓW PROGRAM]
*Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Maria Olecha-Lisiecka

Komentarze

9
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Alois

Polibuda zaanektowała budynki bo byłej niemieckiej Technische Hochschule,działajacej w Gleiwitz już w latach 20 tych.Lwowskie profesory to trzymali wegiel w wannie,a kartofle to płukali w spłuczce klozetowej,Ta ichnia wschodnia kultura do dzisiaj widoczne jest na gliwickich obsranych psimi kupami chodnikach

Luap

jak sie tworzy biedny kraj:
-w 1919 stworzono w Krakowie AGH.....bo nie bylo tam kopaln i hut
-z UNI Breslau,przed 1945 bylo zwiazanych kilkunastu noblistow,naogol w naukach scislych
-obecny UNI Wroclaw ma wydzialy takze w Pikutkowie Dolnym;po co =zeby zwiekszyc liczbe stdentow??????

Wrocław - stolica Śląska !

"data powołania do życia największej dziś uczelni technicznej na Śląsku"

Gliwice:
Aktualnie Politechnika Śląska kształci 26,5 tys. studentów, w tym około 20 tys. na studiach stacjonarnych.

Wrocław (a może geniusze z Dziennika Zachodniego uważają że Wrocław nie jest na Śląsku ?)

Politechnika Wrocławska - liczby:

34 100 studentów
15 wydziałów we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu
2 003 pracowników naukowo-dydaktycznych
1 032 doktorantów
33 różnorodne kierunki kształcenia
30 programów prowadzonych w językach obcych
49 akredytacji krajowych
223 obiekty budowlane na 78,8 ha gruntów
438 sal i pracowni wykładowo-ćwiczeniowych
976 laboratoriów dydaktycznych wraz z pomieszczeniami obsługującymi
137 laboratoriów komputerowych i 11 laboratoriów akredytowanych
10 278 publikacji w czasopismach z Listy Filadelfijskiej
9 514 publikacji w czasopismach posiadających współczynnik wpływu Impact Factor
5 240 zgłoszonych wynalazków, w tym wzorów użytkowych
8 języków nauczanych w Studium Języków Obcych (język angielski, czeski, francuski, hiszpański, japoński, niemiecki, rosyjski, włoski)
162 studenckich kół naukowych
25 organizacji studenckich
28 agend kultury studenckiej

Sławomir

Skandaliczne zdanie. Nawiązujące do bezprawnego zniesienia przez komunistów autonomii Śląska 06.05.1945. Wstyd dla autora w kontekście opisu powstania uczelni o nazwie Politechnika Śląska

Politechnika mogła powstać przed 6 maja, ale przeszkodziły zawiłości prawne związane z autonomią śląskiego województwa - podkreśla autor książki.

Czytaj więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3863763,politechnika-slaska-miala-byc-w-krakowie-na-szczescie-jest-w-gliwicach-zdjecia-archiwalne,id,t.html

Tyta

brakowalo i by w Altreichu wylondowala

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.