Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Paulina Padzik

Polacy, heretycy i poganie

Ksiądz Jan Mateusz Gacek Fot. Piotr Krzyżanowski Ksiądz Jan Mateusz Gacek
Paulina Padzik

Kościół musi się zmienić, uderzyć w piersi i oczyścić z nadużyć - mówi prof. Zbigniew Pasek, religioznawca. Tłumaczy, jak pojmujemy katolicyzm i dlaczego tak wielu młodych ludzi odchodzi od Kościoła.

Jak wierzą Polacy?

Nasz katolicyzm jest bardziej zbliżony do południowych odmian religijności - jest ludowy, maryjny, silnie naznaczony sarmackim przywiązaniem do obrzędowej strony religii. Także pełen przesądów i magicznych praktyk. W latach 70. prof. Piwowarski prowadził badania o religijności Polaków. Publikacje pokazały m.in., że około jedna trzecia katolików w Polsce nie zna podstawowych prawd wiary. Reszta interpretuje je niepoprawnie albo selektywnie. Wiele osób sądzi, że Święta Trójca to Józef, Maryja i Jezus. Gdyby działała dzisiaj inkwizycja, to z jej punktu widzenia, Polacy to heretycy i poganie, bo nie posiadają podstawowej wiedzy katolickiej.

Mimo to jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o liczbę wierzących i praktykujących - to około 50 proc. społeczeństwa. A Polaków, deklarujących wiarę w Boga, jest aż 90 proc.

Dlatego z zainteresowaniem śledzę to, co obecnie dzieje się w polskim Kościele. Czy stanie się tak jak w Irlandii, gdzie po ujawnieniu skali pedofilii wśród księży poparcie dla Kościoła jako instytucji spadło radykalnie, niemal o połowę? W Polsce chyba tak nie będzie, bo wydaje mi się, że Polacy nie mają wyobraźni, co do alternatywy kulturowej.

To znaczy?

W Polsce katolicyzm nie jest religią, tylko formą kulturową.

Czytaj więcej:

 • Przekonaj się, co mówią najnowsze badania opinii społecznej o religijności Polaków
 • Jak postulaty głoszone przez papieża Franciszka mają się do postępowania wielu księży
Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paulina Padzik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.