Tomasz Maleta

Pociąg Drogi powrócił z Jastarni. To były wyjazd nad Bałtyk inny niż wszystkie. Tak jak zawsze pomogli donatorzy

W tym roku do Jastarni wyjechało 25 rodzin. W sumie było 117 osób, czyli rodziców z dziećmi Stowarzyszenia Droga. Fot. Stowarzyszenie Droga W tym roku do Jastarni wyjechało 25 rodzin. W sumie było 117 osób, czyli rodziców z dziećmi Stowarzyszenia Droga.
Tomasz Maleta

Podopieczni stowarzyszenia Droga wrócili w sobotę (29 sierpnia) znad morza. To były niezapomniane wakacje w Jastarni. Inne niż co roku, bo ze względu na pandemię w reżimie sanitarnym. - Ale jak zawsze turnus udał się znakomicie – mówi Krzysztof Paliński, wiceprezes Stowarzyszenia Droga.

W tym roku do Jastarni wyjechało 25 rodzin. W sumie było 117 osób, czyli rodziców z dziećmi Stowarzyszenia Droga. To mniej niż w ubiegłych latach, ale swoje brzemię na liczebności odcisnęła pandemia. Podobnie jak na podróżowaniu koleją czy organizacji pobytu.

Podróż nad morze w ostatnim tygodniu wakacji to już tradycja Stowarzyszenia Droga. Od kilku lat przyświeca jej idea wypoczynku na Bałtykiem, która zawiera się w haśle „Odbudować Rodzinę”. Bo wyjazd do Jastarni to wyprawa dla rodzin, które gdzieś tam się pogubiły w życiu, straciły ze sobą dobry kontakt. W Jastarni uczyli się, jak znów być ze sobą. Bo to czas tylko dla nich. Co ważne, to nie była tylko zabawa i wypoczynek, ale i nauka. Nauka tego, jak żyć. Jak rozmawiać, jak reagować w stresowych sytuacjach, a nawet jak spędzać czas z dzieckiem. W każdym momencie uczestnicy turnusu mogli zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Nad morzem spędzili tydzień, od 20 d0 29 sierpnia.

- W tym roku zmieniliśmy metody pracy terapeutycznej, tak by bezpośrednio pracować przede wszystkim z rodzinami, w małych grupach – mówi Krzysztof Paliński, wiceprezes Stowarzyszenia Droga. - Tak, by kontakty dorosłych i dzieci z innymi rodzinami były bezpieczne. Staraliśmy się chronić każdą z rodzin. Ośrodek był odpowiednio przygotowany na to, by zapewnić warunki sanitarne i sposób prowadzenia zajęć, spotkań i zakwaterowania.

Oprócz terapii nie brakowało też typowych wakacyjnych wycieczek.

- Na Hel, do parku ewolucji, muzeum iluzji czy kutrem po zatoce – opowiada Krzysztof Paliński.

Najlepsza pogoda była przez pierwszy trzy dni.

- Potem zrobił się taki galimatias: trochę słońca, trochę deszczu. Ale na koniec znowu się wypogodziło – opisuje wiceprezes stowarzyszenia.

Wyjazd nad morze podopiecznych Stowarzyszenia Droga nie byłby możliwy m. in. bez wsparcia ludzi i firm o dobrych sercach, którzy współpracują z "Kurierem Porannym" i "Gazetą Współczesną" i swoimi darowiznami wspierali pociąg Drogi do Jastarni. Bo jak wielokrotnie podkreślali akcja ma swoją renomę, jasny i klarowny cel, co roku dochodzi do skutku, a dzieciaki z rodzinami cieszą się odpoczynkiem nad morzem. Ponadto od lat dostrzegają, jakie pozytywne skutki przynosi działalności Stowarzyszenie Droga i ojca Edwarda Konkola. Że to dobro, które stowarzyszenia wypuszcza w świat, wraca ze z dwojoną siłą. Dlatego pomagają. Mimo trudnego czasu w dobie koronawirusa.

A my w ramach podziękowań codziennie w papierowych wydaniach publikowaliśmy do połowy sierpnia nasz "Pociąg do Jastarni" - w każdym wagoniku logo jednego z darczyńców.

Oto lista darczyńców:

SaMASZ Sp. z o.o., PROMOTECH Sp. z o.o., KAN sp. z o.o., Tomasz Frankowski Poseł do Parlamentu Europejskiego, Elmont Grupa sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Handlowe JACUŚ Jacek Jabłoński, AMIX Spółka Jawna Konik & Bietkał, AKCESS STAROSTA I WSPÓLNICY S. J., SIEŃKO I SYN Spółka z o.o., SPÓŁDZIELNIA OBROTU TOWAROWEGO PRZEMYSŁU MLECZARSKIEGO, Palisander Sp. z o.o., Ireneusz Kozłowski SA, Kalter Nieruchomości Sp. z o.o., Q Medica Sp. z o.o., Kode Arkadiusz Szyszkowski, Artur Radel, spółka jawna, MPO SP. Z O.O., Suempol Sp. z o. o., AC S.A. PRZEDSIĘBIORSTWO ZAOPATRZENIA SZKÓŁ CEZAS SP.Z O.O., M Development Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. K., BENMAR SP. Z O.O., NIBE-BIAWAR Sp. z o.o., RABET Ratyński, Borkowski, Żuk Spółka Jawna, PIĘĆ DĘBÓW J. SKURSKI, T. SKURSKI SPÓŁKA JAWNA, WODOCIĄGI BIAŁOSTOCKIE SP. Z O.O., BANK SPÓŁDZIELCZY w Brańsku, Grupa Chorten sp. z o.o., PARE SP.Z O.O., ELMIR Rutkowscy Sp. j., SOKOŁOWSCY NIERUCHOMOŚCI SP.J., TMS Diagnostyka Sp. z o.o., SKLEJKA TRADE W.Gromek I.Gromek T. Dondziło Sp.J., ASKO SPÓŁKA AKCYJNA

Tomasz Maleta

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.