Barbara Szczepuła

Plusy dodatnie i ujemne : Nie idźcie tą drogą! [KOMENTARZ]

Barbara Szczepuła Fot. Archiwum Barbara Szczepuła
Barbara Szczepuła

Maciej Zięba, dominikanin, mówi w Salonie Młodopolskim im. Arama Rybickiego o zastępowaniu. Zastępuje się Polskie Państwo Podziemne żołnierzami wyklętymi, choć nie wszystkimi możemy się chwalić, a niektórymi nawet nie powinniśmy.

Solidarność, z którą obaliliśmy komunizm w Polsce i która przyczyniła się do tego, że runął mur berliński, zastępujemy Solidarnością Walczącą! Przy całym szacunku dla wszystkich zmagających się z komuną, co za porównanie! Wreszcie, zastępujemy nauczanie Jana Pawła II - religią smoleńską.

Ta religia ma gorliwych wyznawców. Co miesiąc, bez względu na pogodę, procesja ciągnie pod Pałac Prezydencki. Brat prezydenta wchodzi na drabinkę i przemawia do wiernych. To widać za mało, bo niedawno świętowano czternastą rocznicę zaprzysiężenia Lecha Kaczyńskiego na prezydenta Warszawy. W noc poprzedzającą obchody usunięto z głazu przed ratuszem wyjątkowo nieudolnie wykonaną podobiznę zmarłego. Obecna nie jest wiele lepsza, ale to bez znaczenia. Ważne, by pomniki stały jak Polska długa i szeroka, a nie to, by były estetyczne. Notabene - pomniki Jana Pawła II też są na ogół mało gustowne.

Internet aż huczy od pomysłów, jakie ważne wydarzenia z życia Lecha Kaczyńskiego należy obchodzić: na przykład rocznice powołania na ministra w kancelarii prezydenta Wałęsy, na szefa NIK i na ministra sprawiedliwości, zdania matury, otrzymania roli w filmie „O dwóch takich co ukradli księżyc” itd.

Chciałoby się zaapelować do wyznawców: na litość Boską, nie idźcie tą drogą! Ośmieszacie nie tylko siebie, ale i nieżyjącego prezydenta. Dodajmy do tego ekshumacje ofiar smoleńskiej katastrofy, które mają rozpalić religijny żar, a budzą niesmak i ból.

Małgorzata Rybicka, wdowa po Aramie, żąda: zostawcie go w spokoju. Ale nie ma zmiłuj. Skończył się Rok Miłosierdzia.

Barbara Szczepuła

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.