Plenerowe spektakle na piasku i plaży. Scena Letnia Teatru Miejskiego w Orłowie to jedna z największych atrakcji w wakacje w Gdyni

Czytaj dalej
Fot. materiały prasowe
Justyna Degórska, Grażyna Antoniewicz

Plenerowe spektakle na piasku i plaży. Scena Letnia Teatru Miejskiego w Orłowie to jedna z największych atrakcji w wakacje w Gdyni

Justyna Degórska, Grażyna Antoniewicz

N a plaży w Orłowie przez kilka tygodni, niemal do połowy sierpnia, grane będą radosne komedie, lub rozśpiewane spektakle. To miejsce jest szczególne, nawet jeśli pogoda wejdzie aktorom w paradę.

Bywa, że widzowie muszą im odstąpić parasole. Scena Letnia w Orłowie to teatr pod gołym niebem, więc aktorzy grają, kiedy nie pada. Dlatego każdy dyrektor Teatru Miejskiego w Gdyni latem dzień zaczynał od prognozy pogody.

- Staram się być na każdym spektaklu i wierzę, że moja energia połączona z energią zespołu aktorskiego i technicznego odgoni ciemne chmury - mówi dyrektor artystyczny Krzysztof Babicki. - W ubiegłym roku, mimo tak deszczowego lata tylko cztery spektakle zostały przerwane przez deszcz, w tym premiera.

Już po raz 23 w historii 30 czerwca wystartowała Scena Letnia Teatru Miejskiego w Gdyni

Spektakle na plaży zainicjowała w 1996 roku Julia Wernio, ówczesna dyrektor Teatru Miejskiego. Scena i zaplecze techniczne, jak garderoby, magazyn dekoracji, zlokalizowane zostały obok mola w Orłowie. Pierwszym przedstawieniem w historii była natomiast „Awantura w Chioggi” w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Lato było wtedy szare jak w piosence, a temperatura powietrza wynosiła zaledwie 12, 13 stopni.

Scenę Letnią rozpoczął w tym roku spektakl „Jesteśmy na wczasach” według Wojciecha Młynarskiego, w reżyserii Jarosława Kiliana. Jest to ubiegłoroczna premiera.

Już pierwsza piosenka „Jesteśmy na wczasach” przenosi nas w czasy PRL-u, które dzięki dowcipowi Młynarskiego i jego sztuce poetyckich aluzji także dzisiaj wzruszają i bawią. Trafimy więc do zagubionego gdzieś „w góralskich lasach” pensjonatu „Orzeł”, wraz z nieszczęśliwie zakochanym w „pannie Krysi” basiście , w którego roli występuje Piotr Michalski. Usłyszymy dowcipne, ale też nostalgiczne teksty i nucić będziemy wspólnie z aktorami, że „nie ma jak u mamy”.

Scena Letnia Teatru Miejskiego w Orłowie to tradycyjnie jedna z największych atrakcji kulturalnych w wakacje w Gdyni

Natomiast „Bóg mordu” Yasminy Rezy w reżyserii Tomasza Mana, grany jest w środy niezależnie od pogody. To dlatego, że scena jest w kawiarni na plaży, pod dachem.

W tym roku widzów rozbawi także „Jeszcze bardziej Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w reżyserii Jarosława Kiliana z muzyką Grzegorza Turnaua. Warto też zobaczyć „Komedię omyłek” Williama Szekspira w reżyserii Tadeusza Bradeckiego.

Oprócz Sceny Letniej także na „Darze Pomorza”, pod pokładem grane będą spektakle i to niezależnie od pogody. W repertuarze jest „Idąc rakiem” Güntera Grassa oraz „Żółta łódź podwodna” i „Kursk” Pawła Huellego. Wszystkie trzy spektakle wyreżyserował Krzysztof Babicki.

Bilety na sztuki, wystawiane na Scenie Letniej Teatr Miejskiego w Orłowie, nabywać można w cenach od 40 do 70 złotych m.in. w kasie teatru przy ul. Bema.

Justyna Degórska, Grażyna Antoniewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.