Plenerowe spektakle na piasku i plaży. Scena Letnia Teatru Miejskiego w Orłowie to jedna z największych atrakcji w wakacje w Gdyni

Czytaj dalej
Fot. materiały prasowe
Justyna Degórska, Grażyna Antoniewicz

Plenerowe spektakle na piasku i plaży. Scena Letnia Teatru Miejskiego w Orłowie to jedna z największych atrakcji w wakacje w Gdyni

Justyna Degórska, Grażyna Antoniewicz

N a plaży w Orłowie przez kilka tygodni, niemal do połowy sierpnia, grane będą radosne komedie, lub rozśpiewane spektakle. To miejsce jest szczególne, nawet jeśli pogoda wejdzie aktorom w paradę.

Bywa, że widzowie muszą im odstąpić parasole. Scena Letnia w Orłowie to teatr pod gołym niebem, więc aktorzy grają, kiedy nie pada. Dlatego każdy dyrektor Teatru Miejskiego w Gdyni latem dzień zaczynał od prognozy pogody.

- Staram się być na każdym spektaklu i wierzę, że moja energia połączona z energią zespołu aktorskiego i technicznego odgoni ciemne chmury - mówi dyrektor artystyczny Krzysztof Babicki. - W ubiegłym roku, mimo tak deszczowego lata tylko cztery spektakle zostały przerwane przez deszcz, w tym premiera.

Już po raz 23 w historii 30 czerwca wystartowała Scena Letnia Teatru Miejskiego w Gdyni

Spektakle na plaży zainicjowała w 1996 roku Julia Wernio, ówczesna dyrektor Teatru Miejskiego. Scena i zaplecze techniczne, jak garderoby, magazyn dekoracji, zlokalizowane zostały obok mola w Orłowie. Pierwszym przedstawieniem w historii była natomiast „Awantura w Chioggi” w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Lato było wtedy szare jak w piosence, a temperatura powietrza wynosiła zaledwie 12, 13 stopni.

Scenę Letnią rozpoczął w tym roku spektakl „Jesteśmy na wczasach” według Wojciecha Młynarskiego, w reżyserii Jarosława Kiliana. Jest to ubiegłoroczna premiera.

Już pierwsza piosenka „Jesteśmy na wczasach” przenosi nas w czasy PRL-u, które dzięki dowcipowi Młynarskiego i jego sztuce poetyckich aluzji także dzisiaj wzruszają i bawią. Trafimy więc do zagubionego gdzieś „w góralskich lasach” pensjonatu „Orzeł”, wraz z nieszczęśliwie zakochanym w „pannie Krysi” basiście , w którego roli występuje Piotr Michalski. Usłyszymy dowcipne, ale też nostalgiczne teksty i nucić będziemy wspólnie z aktorami, że „nie ma jak u mamy”.

Scena Letnia Teatru Miejskiego w Orłowie to tradycyjnie jedna z największych atrakcji kulturalnych w wakacje w Gdyni

Natomiast „Bóg mordu” Yasminy Rezy w reżyserii Tomasza Mana, grany jest w środy niezależnie od pogody. To dlatego, że scena jest w kawiarni na plaży, pod dachem.

W tym roku widzów rozbawi także „Jeszcze bardziej Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w reżyserii Jarosława Kiliana z muzyką Grzegorza Turnaua. Warto też zobaczyć „Komedię omyłek” Williama Szekspira w reżyserii Tadeusza Bradeckiego.

Oprócz Sceny Letniej także na „Darze Pomorza”, pod pokładem grane będą spektakle i to niezależnie od pogody. W repertuarze jest „Idąc rakiem” Güntera Grassa oraz „Żółta łódź podwodna” i „Kursk” Pawła Huellego. Wszystkie trzy spektakle wyreżyserował Krzysztof Babicki.

Bilety na sztuki, wystawiane na Scenie Letniej Teatr Miejskiego w Orłowie, nabywać można w cenach od 40 do 70 złotych m.in. w kasie teatru przy ul. Bema.

Justyna Degórska, Grażyna Antoniewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.