Pierwszy żłobek po wielu latach we Wtelnie [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Adam Lewandowski
Adam Lewandowski

Pierwszy żłobek po wielu latach we Wtelnie [zdjęcia]

Adam Lewandowski

Kilkanaście dni dzieli placówkę od uroczystego otwarcia. Brakuje już tylko parkingu i placu zabaw.

Żłobki w powiecie bydgoskim były, ale się zmyły. Bo zabrakło... dzieci. Tak się stało m.in. w Koronowie. Na początku lat 90. przy ul. Paderewskiego żłobek w tej gminie zamknięto. Teraz, po latach, gmina szykuje nowe. Już nie w samym Koronowie, ale we Wtelnie - w dawnej placówce służby zdrowia przy ul. Bydgoskiej 17. Lokalizacja znakomita, bo rodzice najczęściej dojeżdżają do pracy w Bydgoszczy, więc żłobek będą mieli „po drodze”.

To ogromny wydatek dla gminy. Adaptacja byłej przychodni zdrowia na żłobek pochłonie około 1,5 mln zł. Na szczęście Koronowo otrzyma w ramach programu „Maluch 2015” 640 tysięcy złotych z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Wnętrze jest już gotowe. Są już nawet mebelki. Prace trwają jeszcze na zewnątrz przestronnego budynku.

- Musimy do końca miesiąca wykonać parking i wyrównać wokół teren, na którym w przyszłości będzie plac zabaw - powiedzieli nam budowlańcy. Zagrożenia terminów nie ma. Bo żłobek ma otworzyć swe podwoje już 1 marca. Z placem zabaw śpieszyć się nie trzeba, bo przyda się pewnie dopiero wiosną.

Trwają już oczywiście zapisy dzieci do żłobka. Zgłoszenia przyjmują w Miejsko-Gminnym Zespole Edukacji w Koronowie, tel. 52 3822 810.

Docelowo żłobek ma przyjąć 32 dzieci w wieku od 20 tygodnia życia do 3 lat. Kiedy z dyrektor Ewą Chytłą, szefową koronowskiej oświaty rozmawialiśmy pod koniec minionego tygodnia, zgłoszonych było 18 dzieci. W środę powiedziała nam, że jest już 21.

Miesięczny koszt pobytu (do 10 godzin) jednej pociechy w żłobku wynosi 300 zł plus wyżywienie.

Okazuje się, że nie będzie to jedyny żłobek samorządowy w powiecie bydgoskim. Od kilku lat działa żłobek „U Misia” w Łochowie (gmina Białe Błota). Ale żłobka nie ma m.in. Solec Kujawski. Choć na pewno by się przydał. Również w Osielsku.

W Osielsku - podobnie jak w Białych Błotach - mieszkańcy znajdują pracę najczęściej w Bydgoszczy. Bezrobocie jest tu na ogół najniższe. Dlatego matki chętnie zostawiają dzieci w żłobkach. A żłobka w gminie nie ma. Gmina więc dopłaca do bydgoskich placówek - do żłobków i do przedszkoli. Tych ostatnich w gminie jest - jak obliczyłem - osiem. Wszystkie prywatne. I gmina buduje w Osielsku własne, samorządowe. Na budowę żłobka trzeba poczekać. - Dzieci w przedszkolach prywatnych i żłobkach bydgoskich kosztują nas rocznie 2,5 mln zł - mówi Wojciech Sypniewski, wójt gminy Osielsko.

Dlatego Osielsko na początek buduje przedszkole samorządowe. Dopłaca do swych dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym każda gmina. Czy nie lepiej postawić własne przedszkole czy żłobek?

Adam Lewandowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.