Wojciech Kulig

Pierwszy raz w historii wyścig kolarski zawitał do Sławna

Prawdziwe tłumy przywitały kolarzy, którzy 17 maja dotarli do mety zlokalizowanej na placu Wyszyńskiego w Sławnie. To był pierwszy etap  międzynarodowego Fot. Wojciech Kulig Prawdziwe tłumy przywitały kolarzy, którzy 17 maja dotarli do mety zlokalizowanej na placu Wyszyńskiego w Sławnie. To był pierwszy etap międzynarodowego wyścigu
Wojciech Kulig

Johim Ariesen z Holandii wygrał pierwszy etap wyścigu kolarskiego Bałtyk-Karkonosze Tour z Kołobrzegu do Sławna. Przy mecie zlokalizowanej na placu Wyszyńskiego w Sławnie licznie zebrali się mieszkańcy Sławna, żeby powitać kolarzy biorących udział w wyścigu kolarskim Bałtyk-Karkonosze Tour.

To drugi, zaraz po Tour de Pologne wyścig tego typu organizowany w Polsce.

Ostatecznie 140-kilometrowy odcinek z Kołobrzegu do Sławna wygrał 29-letni Johim Ariesen reprezentujący Holandię. Na drugim miejscu uplasował się Kamil Zieliński, a trzecie zajął Andrii Kulik z Ukrainy. Z kolei na mecie całego wyścigu 21 maja to Marek Rutkiewicz z ekipy Wibatech 7r Fuji cieszył się z wygrania Bałtyk Karkonosze Tour. Jak się okazuje było to kolejne zwycięstwo 36 - letniego Polaka w tym sezonie.

Na początku maja wygrał on w Grodach Piastowski, co zapewniło mu zwycięstwo na najcięższym górskim odcinku z metą na Twierdzy w Srebrnej Górze.

Jak informują organizatorzy wyścigu kolejne cztery etapy to były płaskie odcinki dla sprinterów, które kończyły się finiszami z peletonu. Na trasie z północy na południe Polski nie brakowało jednak akcji zaczepnych i walki o bonifikaty sekundowe.

W wyścigu uczestniczyło 17 ekip z 10 krajów: z Polski CCC Sprandi Polkowice, Wibatech 7R FUJI, Domin Sport, Voster Uniwheels Team, Hurom Team; z Holandii METEC TKH; z Kazachstanu Astana City; z USA CCB Velotooler; z Ukrainy Kolss Cycling Team; z Litwy Staki Technorama Cycling Team, z Czech Dukla Praha; ze Słowacji Reprezentacja Narodowa; z Niemiec Erdinger Alkoholfrei Cycling Team, P&S Team Thuringen, Matrix Rocplast Marcello, Issac; ze Szwecji Ryska Posten Racing Team.

W 2015 roku BKT awansował do kategorii 2.2 UCI Europe Tour stając się drugą, po Tour de Pologne, imprezą kolarską w Polsce. Od 25 lat startują w wyścigu wszystkie polskie grupy zawodowe oraz reprezentacje narodowe, jak również ekipy zagraniczne. Historia tego wspaniałego wyścigu rozpoczęła się dokładnie w 1993 roku.

Jej inicjatorami byli działacze Towarzystwa Cyklistów „Sudety” w Wałbrzychu: Janusz Maceluch, Kazimierz Pisarek i Andrzej Nowakowski.

Pierwszy wyścig rozegrany został w dniach 29.06-4.07.1993 roku jako „Karkonosze Tour” a jego trasa - 8 etapów przebiegała tylko przez woj wałbrzyskie i jeleniogórskie. Wystartowało w nim 124 zawodników z 44 klubów z naszego kraju oraz ekipy zagraniczne z USA, Ukrainy i Węgier.

Począwszy od 2001 roku patronat nad wyścigiem przejmuje Ministerstwo Obrony Narodowej i jest on rozgrywany o Puchar Ministra Obrony Narodowej. Przez minione lata w wyścigu startowali zawodnicy, którzy odgrywali znaczącą role w peletonie zawodowym m.in. Dariusz Baranowski.

Wojciech Kulig

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.