Magdalena Rubaszewska

Petunie kwitną obficie na ul. Zamenhofa...

Petunie kwitną obficie na ul. Zamenhofa...
Magdalena Rubaszewska

Miasto wygląda w tym roku szczególnie kwieciście. Bujnie kwitnące rośliny zdobią nie tylko gazony, skrzynki na ulicach czy klomby w parkach, ale i ronda, miejsca przy jezdniach i torowiskach.

Do tego rośliny są zadbane, raczej nie odnotowano wpadek, takich jak w jednym z sezonów, gdy na ul. Zamenhofa zmarnowały się wszystkie posadzone tam begonie.

- Firma, która w tym roku posadziła rośliny, jest zobowiązana umową pielęgnować je, np. usuwać przekwitłe kwiaty, chwasty, a przede wszystkim podlewać raz dziennie, a w upały dwa razy, przed godziną szóstą rano i po godzinnie dziesiątej w nocy, by silne słońce roślin nie zniszczyło. Jeśli rośliny zostaną skradzione, co się niestety zdarza, albo uschną, ich brak musi być uzupełniony - mówi Maria Kaczmarska, rzecznik Zarządu Zieleni Miejskiej, który jest odpowiedzialny za część nasadzeń mieście.

I tak surfinie, petunie, niecierpki, wilce i begonie rosną na rondzie Solidarności, w pasażu Schillera, w gazonach na pl. Komuny Paryskiej i 6 Sierpnia, w czternastu donicach na ul. Kopernika oraz na ul. Zamenhofa, Sterlinga, na ul. Piotrkowskiej przy ul. Zamenhofa, u zbiegu Wschodniej i Pomorskiej. Dodatkowo posadzono 163 sztuki w donicach zawieszonych na barierkach wzdłuż ulic i na ulicznych latarniach.

Rabat, kwietników, klombów, gazonów (tych jest aż 69) z begoniami, paciorecznikami, aksamitkami, pelargoniami, żeniszkami, starcami, petuniami, lobeliami i szałwiami nie mogło zabraknąć w czternastu parkach i skwerach. Tutaj posadzono prawie 2 tysiące sztuk roślin jednorocznych.

Imponująco wygląda rondo Sybiraków, na którym na sporej powierzchni powstała kompozycja z róż o kwiatach w kilku kolorach, krzewów i traw.

W tym sezonie w Łodzi przybyło także nowych drzew i krzewów, np. 50 rodondronów w parku im. Staszica, 10 dębów i grabów w parku im. 3 Maja, 585 krzewów i 36 bylin w parku im. Zaruskiego, 8 drzew i 343 krzewy na skwerze Powstańców Warszawskich oraz 143 krzewy przy Akademii Sztuk Pięknych.

Magdalena Rubaszewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.