Pacjenci z łagodnym przebiegiem infekcji koronawirusem mogą być leczeni w warunkach domowych

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Piotr Kallalas

Pacjenci z łagodnym przebiegiem infekcji koronawirusem mogą być leczeni w warunkach domowych

Piotr Kallalas

- Osoby z łagodnymi objawami mogą nie wymagać hospitalizacji, dopóki nie zaistnieje obawa o nagłe pogorszenie ich stanu zdrowia. W przypadku łagodnego przebiegu choroby można rozważyć opiekę domową - informuje Światowa Organizacja Zdrowia. O takim rozwiązaniu zadecydowano mięzy innymi w przypadku części pomorskich pacjentów z potwierdzonym koronawirusem.

Do tej pory w większości przypadków zdiagnozowane COVID-19 były leczone w szpitalu w zupełnej izolacji, co miało zapobiec dalszej transmisji wirusa i ograniczyć rozprzestrzenianie się pandemii. Było to zgodne z niedawnym rozporządzeniem resortu zdrowia, które wskazywało, że hospitalizacja dotyczy wszystkich pacjentów z objawami. Sytuacja w placówkach medycznych również pozwalała na przyjmowanie wszystkich pacjentów.

Stan epidemiologiczny w naszym kraju zmienia się dynamicznie. W tym momencie, zmieniono rozporządzenie, które wskazuje, że "obowiązkowej hospitalizacji podlegają osoby, u których stwierdzono COVID-19, jeżeli nie zostały przez lekarza skierowane do leczenia w ramach izolacji odbywanej w warunkach domowych". To otworzyło furtkę do leczenia w ramach izolacji domowej.

Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia również dopuszczają leczenie domowe przy łagodnym przebiegu choroby. Taka sytuacja miała już miejsce w przypadku nowych zakażeń koronawirusem, które zostały potwierdzone we wtorek przez gdańskie laboratorium.

- Jedna osoba jest hospitalizowana w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy, pięć osób jest objętych izolacją domową. Stan zdrowia tych osób jest stabilny - informowała Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna.

Wzrost zakażeń doprowadza nieuchronnie do sytuacji, w której hospitalizuje się jedynie pacjentów potrzebujących specjalistycznej opieki medycznej. Obecne wyliczenia naukowców wskazują, że nawet 80 proc. zainfekowanych przejdzie chorobę w sposób łagodny i możliwy do kontroli w warunkach domowych. U tych pacjentów nie rozwinie się zapalenie płuc, a objawy będą zbliżone do zwykłej infekcji górnych dróg oddechowych. Swoje zalecenia wystosowała również Światowa Organizacja Zdrowia. Treści dotyczące opieki domowej nad pacjentami z łagodnymi objawami sugerującymi podejrzenie zakażenia nowym koronawirusem zostały przetłumaczone przez specjalistów i studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Osoby z łagodnymi objawami mogą nie wymagać hospitalizacji, dopóki nie zaistnieje obawa o nagłe pogorszenie ich stanu zdrowia. W przypadku łagodnego przebiegu choroby można rozważyć opiekę domową. Pozostali pacjenci, którymi można opiekować się w domu to osoby, które nadal mają objawy, ale nie wymagają hospitalizacji oraz pacjenci, którzy świadomie jej odmówili - czytamy w wytycznych.

W razie podjęcia decyzji o leczeniu w domu, pracownik ochrony zdrowia powinien wcześniej sprawdzić czy pacjent ma zapewnione odpowiednie warunki. Ponadto zarówno pacjenci, jak i rodzina powinni zostać odpowiednio przeszkoleni i poinformowani o podstawowych zasadach higieny i opieki. Następnie bardzo istotna jest kwestie przestrzegania zasad czystości przez wszystkich mieszkańców. Chodzi między innymi o częste mycie rąk, dezynfekcję powierzchni użytkowych, unikanie ekspozycji na skażone przedmioty.

- Domownicy powinni przebywać w innym pomieszczeniu lub, jeśli nie jest to możliwe, zachować dystans minimum 1 metra od osoby zakażonej - informuje Światowa Organizacja Zdrowia.

Ponadto opiekunowie muszą kontrolować stan zdrowia pacjenta i być w stałym kontakcie z personelem medycznym.

Wytyczne są dostępne między innymi na stronie internetowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Piotr Kallalas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.