Owocny rok Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Czytaj dalej
Fot. Piotr Hukało
o/DJ

Owocny rok Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

o/DJ

Rok 2016 był dla Polskiej Filharmonii Bałtyckiej czasem niezwykle wytężonej pracy, ale też licznych sukcesów. Orkiestra Symfoniczna PFB zdobyła nowe, cenne doświadczenia, a sama instytucja zyskała rozgłos także poza granicami Polski.

Wczerwcu 2016 r. zakończył się 70. jubileuszowy sezon Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. Wśród najważniejszych wydarzeń Sezonu Artystycznego 2015/2016 należy wymienić wyjazd Orkiestry do Rosji. Na początku listopada 2015 roku filharmonicy zagrali koncert pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Kaliningradzie oraz w jednej z najbardziej prestiżowych sali koncertowych na świecie - Sali Koncertowej im. Piotra Czajkowskiego Filharmonii Moskiewskiej.

Drugim zagranicznym doświadczeniem Orkiestry Symfonicznej PFB w tym czasie było tournée po Stanach Zjednoczonych na początku 2016 r. Filharmonicy zagrali aż 43 koncerty w 42 salach w 19 stanach. Orkiestrze towarzyszyło 3 dyrygentów: Massimiliano Caldi, Ernst van Tiel, Bogusław Dawidow i 3 solistów: Jarosław Nadrzycki, Emanuel Salvador i Marcin Koziak.

Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu 2016/2017 Orkiestra pod dyrekcją Ernsta van Tiela wystąpiła podczas sztokholmskiego Baltic Sea Festival (Östersjöfestivalen). Jest to największy i jeden z najbardziej prestiżowych festiwali muzyki poważnej w Skandynawii.

W 2016 roku w ramach Gdańskiego Festiwalu Muzycznego podczas koncertu Maxima Vengerova i Orkiestry Symfonicznej PFB, została nagrana płyta „Wybitni twórcy polscy: Henryk Wieniawski live”. Publiczność uczestnicząca w koncercie oraz słuchacze albumu zgodnie określają materiał jako porywający, pełen emocji i ukazujących głęboką fascynację i zrozumienie muzyki Wieniawskiego przez Orkiestrę i solistę.

71. Sezon Artystyczny rozpoczął się niesamowitym koncertem inauguracyjnym z udziałem Aleny Baevej, młodej, ale błyskawicznie zaskarbiającej sobie sympatię słuchaczy i szacunek orkiestr skrzypaczki. Muzycy, prowadzeni przez Massimiliano Caldiego, wykonali Koncert skrzypcowy nr 1 a-moll op. 77 oraz kompozycje Igora Strawińskiego i Grażyny Bacewicz.

Na Ołowiance goszczą równie często uznane osobowości świata wielkiej muzyki, jak i wschodzące gwiazdy. Na samym początku sezonu 2016/2017 PFB gościła Michaela Zilma - dyrygenta, specjalizującego się m.in. w wykonaniach dzieł Brucknera, któremu towarzyszył młody polski pianista, półfinalista XVII Konkursu Chopinowskiego, Łukasz Krupiński.

Pod koniec minionego roku melomani mieli okazję wziąć udział w znanych już festiwalach i wydarzenia cyklicznych. W październiku po raz kolejny Orkiestra Symfoniczna PFB i jej altowiolista Maciej Sionkowski wykonali Koncert Papieski. Fragmenty twórczości Jana Pawła II interpretował Jakub Kornacki.

W październiku Orkiestra wzięła też udział w dwóch festiwalach, z którymi jest związana od kilku lat - w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi oraz festiwalu Gdynia Classica Nova wraz z Dmitrijem Szyszkinem w wykonaniu czarującego Koncertu fortepianowego nr 3 Sergiusza Rachmaninowa.

W listopadzie goście PFB wysłuchali koncertów i recitali Gdańskiej Jesieni Pianistycznej - na liście tegorocznych wykonawców znalazły się takie talenty, jak łotewski pianista Georgijs Osokin, poprowadzony George’a Tchitchinadze, Julianna Avdeeva oraz Leszek Możdżer i Gwilym Simcock.

Zanim jednak sale koncertowe PFB wypełniły dźwięki fortepianu, na Ołowiankę zawitali laureaci 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Pełna po brzegi sala z zapartym tchem słuchała koncertów Brahmsa, Wieniawskiego i Szostakowicza w wykonaniu Marii Włoszczowskiej.

W grudniu PFB zaprosiła publiczność na Koncerty Sylwestrowe, a od 7 stycznia, w karnawale trwa cykl Balów Gdańskich - w trakcie których usłyszeć można nieco lżejszy repertuar w wykonaniu m.in. Krzesimira Dębskiego i jego zespołu, akordeonisty Marcina Wyrostka czy Grupy MoCarta. Miłośnicy latynoskich rytmów na pewno ucieszy występ zespołu SawarS Tango Orquesta, nawiązującego stylem gry oraz składem do dawniej istniejących w Argentynie „Orquesta Tipica”. Muzykom towarzyszyć będą mistrzowie tanga.

Rodziców z dziećmi w Sezonie Artystycznym 2016/2017 Filharmonia zaprasza na cykl koncertów familijnych. Dla młodych melomanów przygotowano też dwa cykle koncertów edukacyjnych - „Antonio Vivaldi. Cztery Pory Roku dla Dzieci” i „Fan Club Muzyki Wielkiej”.

W lutym i marcu w PFB odbędą się recitale organowe: w lutym duetu Svetlana Berezhnaya - Piotr Nikiforoff, w marcu - francuskiego organisty Michela Bouvarda. Wśród propozycji wiosennych należy też wymienić koncerty „Marzę o wiośnie” i „W latynoskich rytmach” .

Rok 2017 będzie także czasem zmian - dobiega końca okres współpracy z dyrektorem artystycznym PFB Ernstem van Tielem. Jego obowiązki przejmie George Tchitchinadze, uznany i charyzmatyczny gruziński dyrygent.

o/DJ

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.