Oni myśleli o Tobie. Czy Ty myślisz o Nich? [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Hanka Sowińska

Oni myśleli o Tobie. Czy Ty myślisz o Nich? [zdjęcia]

Hanka Sowińska

Bydgoszcz pamięta o ostatnich żołnierzach zbrojnego podziemia.

„Dla Was niepodległa Polska była najważniejszą sprawą” - śpiewa raper Tadek Polkowski (utwór pochodzi z płyty „Ostatni rozkaz”). Klip z tym utworem był wstępem do uroczystości, którą z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowano wczoraj w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim (współorganizatorem był IPN).

Wcześniej była msza św. w kościele na ul. Jaskółczej i ceremonia złożenia kwiatów pod „Ścianą Pamięci” na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Kcyńskiej (od 2012 r. na murze znajduje się 47 tabliczek z nazwiskami żołnierzy podziemia antykomunistycznego). Wieńce od wojewody i prezydenta miasta złożono też pod pomnikiem ppor. Leszka Białego, który stał się symbolem tegorocznych obchodów w mieście nad Brdą.

Spotkanie w sali konferencyjnej KPUW poprzedziło złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą 9 żołnierzy Okręgowej Delegatury Rządu RP na Pomorzu ODR” Zatoka” (znajduje się na zabytkowym gmachu UW).

IPN zaprosił do obejrzenia wystawy „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich” (ekspozycja opowiada historię V Wileńskiej Brygady AK).

Aktor Mieczysław Franaszek przeczytał fragmenty książki Przemysława Dakowicza „Łączka”. Pochodzącego z Mroczy żołnierza niezłomnego Wacława Polewczyńskiego, którego ubecy zabili torturami, wspominał jego krewny Krzysztof Polewczyński.

W uroczystościach - jak zwykle - licznie uczestniczyło pokolenie urodzone przed wojną. Uczniowie (poza gimnazjalistami z Ostromecka i z ul. Kcyńskiej) oraz studenci takie imprezy - mówiąc ich językiem- olewają!

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.