Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Oni kłamią, ich ciało mówi prawdę. Co mówią nam gesty, mimika, grymasy polityków

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow
Marcin Zasada

Oni kłamią, ich ciało mówi prawdę. Co mówią nam gesty, mimika, grymasy polityków

Marcin Zasada

Żadne sztuczki nie stworzą przekazu, mogą go tylko wzmocnić. Polityk nie „dowygląda”, jeśli nie ma nic do powiedzenia. Jego celem jest przekonać kogoś do czegoś. I spójność w komunikowaniu buduje autorytet, nadaje powagi - mówi Daria Domaradzka-Guzik, specjalistka od mowy ciała.

Jest jakiś polityk w Polsce, który jeszcze nie wie, że swoimi gestami i mimiką wysyła ludziom sygnał: jestem nieszczery?
Politycy w większości są już świadomi istnienia czegoś takiego, jak komunikacja niewerbalna. I zauważają jej znaczenie, nawet jeśli udają, że jest inaczej. Jest tylko jeden człowiek, który nie udaje.

Petru?
Żartuje pan?

Tak. Agata Duda? To podskakiwanie i machanie do tłumu nie może być reżyserowane.
Ale to nie są też jej naturalne zachowania. Pierwsza dama jest bardzo stonowana w mimice, w wyglądzie, zwykle nie widać u niej krzty ekspresji, więc gdy zauważamy takie wystąpienie, jak w Stanach Zjednoczonych, trudno nie zgodzić się z tym, że to na siłę, mało świadome i mało kontrolowane. Wychodzi słabo.

Oni kłamią, ich ciało mówi prawdę. Co mówią nam gesty, mimika, grymasy polityków
Lucyna Nenow
Oni kłamią, ich ciało mówi prawdę. Co mówią nam gesty, mimika, grymasy polityków
Lucyna Nenow
Oni kłamią, ich ciało mówi prawdę. Co mówią nam gesty, mimika, grymasy polityków
Lucyna Nenow

Więc kto nie udaje?
Jarosław Kaczyński. Nawet jeśli ma świadomość, że mowa ciała jest tak samo ważna jak słowa, kompletnie nie przykłada do tego wagi. Posługuje się wyłącznie naturalnymi gestami.

Naturalny talent. To źle?
Zależy z jakiego punktu widzenia to ocenimy. Na pewno Kaczyński jest bardzo ciekawym przypadkiem dla nauki i edukacji w tym zakresie. Ale co z kwestią kontrolowania swoich gestów, swojej mimiki, by były one zgodne z przekazem werbalnym?

W dalszej części:

 • Czy dla wyborców Kaczyńskiego gesty mają znaczenie
 • Metamorfoza Tuska i słynne zdjęcie prezydenta RP
 • Galeria zdjęć gestów polityków
Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marcin Zasada

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.