Olimpiada „Senior obywatel“ w Gdańsku. Pozytywni seniorzy uczą się demokracji

Czytaj dalej
Fot. mat. prasowe
Monika Jankowska-Łosińska

Olimpiada „Senior obywatel“ w Gdańsku. Pozytywni seniorzy uczą się demokracji

Monika Jankowska-Łosińska

Siedemdziesiąt osób w wieku 60 plus postanowiło postawić na edukację. Poznają podstawy wiedzy o społeczeństwie, spotykają się z samorządowcami i politykami. Dowiadują się, jak działa współczesny świat. A już w październiku wezmą udział w olimpiadzie. Wciąż można do nich dołączyć!

Są energiczni, uśmiechnięci i żądni wiedzy. Grupa 70 seniorów z Gdańska postanowiła zgłębiać tajniki wiedzy o społeczeństwie. Chcą dowiedzieć się, czym jest demokracja, jak działa Sejm i Senat, czym zajmują się samorządowcy.

Pomysłodawczynią tego projektu była Barbara Badowska-Średniawa. Wszystko zaczęło się w ubiegłym roku, kiedy pani Barbara została delegatem do Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Tam dowiedziała się, że może założyć regionalny oddział OPS. Więc założyła, choć nie było łatwo przekonać seniorów do tej inicjatywy. Ale w końcu udało się zebrać grupę, która ma ochotę na wspólne poznawanie świata. Razem odwiedzili już m.in. przewodniczącego gdańskiej Rady Miasta Bogdana Oleszka, posłankę Małgorzatę Chmiel, a ostatnio spotkali się z senatorem Antonim Szymańskim. Poznali się też bliżej ze słynnym Janem Heweliuszem. Na jednym ze spotkań zgłębiali wiedzę tego rajcy, browarnika i astronoma w jednym.

- Nasze spotkania są otwarte, może przyjść na nie każdy chętny. Warto, bo dzięki temu będziemy w stanie pojąć zjawiska, które mają miejsce we współczesnym świecie. Dzięki temu także nasze wybory będą inne, bardziej rozważne - mówi Barbara Badowska-Średniawa. - Zachęcamy seniorów, żeby brali udział w życiu społecznym, we wszystkich jego przejawach. Ludzie 60 plus też przecież mogą poszerzać swoje horyzonty.

Zwieńczeniem edukacyjnych spotkań seniorów będzie olimpiada wiedzy obywatelskiej „Senior obywatel”. Pierwszy etap - miejski - odbędzie się już 14 października w budynku Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku przy al. Hallera. Seniorzy cały czas przygotowują się, by wypaść jak najlepiej. Za każdym razem wspólnie przerabiają pytania, które pojawią się na olimpiadzie. Chodzi jednak o coś więcej niż zakreślenie odpowiedniej odpowiedzi. Chodzi o to, by zrozumieć, dlaczego odpowiedź jest taka, a nie inna.

- Czasem my, seniorzy, nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak jesteśmy ważni w społeczeństwie. Tymczasem mamy ogromną rolę do spełnienia, trzeba mówić seniorom, że wciąż są ważną częścią społeczeństwa - podkreśla na koniec pani Barbara.

A już 30 września seniorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych na wykład otwarty dotyczący nauk społecznych. Wykład odbędzie się o godz. 10 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego (audytorium A).

Patronat nad gdańską edycją olimpiady „Senior obywatel” objął „Dziennik Bałtycki”.

Oto kilka pytań, na które będą odpowiadać seniorzy. Jesteśmy ciekawi, czy nasi Czytelnicy znają na nie odpowiedzi.

1. Podział administracyjny terytorium Polski składa się z:
a) dwóch stopni (gminy i województwa),
b) trzech stopni (gminy, powiaty, województwa),
c) czterech stopni (miasta, gminy, powiaty i województwa).

2. Pokojowa Nagroda Nobla to wyróżnienie przyznawane osobom lub organizacjom, które działają na rzecz światowego pokoju. Komitet Noblowski działa w:
a) Norwegii,
b) Szwecji,
c) Danii.

3. Władza sprawowana nad danym terytorium powinna być niezależna i samodzielna, wówczas mówimy, że państwo jest:

a) samorządne,
b) niezawisłe,
c) suwerenne.

Monika Jankowska-Łosińska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.