Od przedszkola do... Japonii

Czytaj dalej
Fot. archiwum zespołu
Radosław Kończyński

Od przedszkola do... Japonii

Radosław Kończyński

Młodzi malborscy artyści wrócili z wyprawy życia. Nie każdy polski zespół ma okazję koncertować w Japonii, a zespołom Balbiny i Bursztynki udało się to dzięki pomocy wielu partnerów i sponsorów.

Można powiedzieć, że wyprawa była naturalną konsekwencją... programu „Od przedszkola do Opola”. Reżyserką niegdyś bardzo popularnego programu telewizyjnego dla dzieci była Krystyna Kwiatkowska (bratanica słynnej aktorki Ireny Kwiatkowskiej), a występowały w nim malborskie Balbiny, prowadzone przez Marię Seibert. Stare kontakty pozostały, dzięki nim udało się nawiązać współpracę z Polsko-Japońskim Towarzystwem Wymiany Kulturalnej i Naukowej (POLJA) i tak przygoda życia stała się faktem. Malborczycy mieli niepowtarzalną okazję mieszkać u japońskich rodzin w ich domach. Każdy był gościem aż trzech rodzin w trzech różnych miastach, mogli więc dość dobrze poznać dzień powszedni i zwyczaje Japończyków.

Podczas koncertów młodzi Polacy zaprezentowali muzykę dawną, ludową, popularną, także repertuar Chopina uwielbianego przez Japończyków. Zaśpiewali też w ojczystym języku gospodarzy. W sumie grupa dała siedem koncertów w Kobe, Osace, Gamagori i Hamamatsu. Największym muzycznym wydarzeniem był występ w koncercie gwiazd podczas The World Music Festival w Hamamatsu, na jednej z najlepiej nagłośnionych sal na świecie.

Zainteresowanie trasą Balbin i ich Przyjaciół było ogromne, każdy koncert zobaczyło 600-800 osób, zarówno dzieci i młodzież w szkołach, seniorzy i słuchacze podczas koncertów otwartych. Za każdym razem publiczność dziękowała brawami na stojąco. Jednego z koncertów Balbin wysłuchał też ambasador Polski w Japonii Piotr Szostak.

- To była niezapomniana przygoda, na pewno przygoda życia. To, czego doświadczyliśmy, trudno opisać w słowach. Piękne miejsca, wspaniali ludzie, gościnni i serdeczni, nasza pierwsza tak intensywna trasa koncertowa i pełen sukces podczas każdego występu. Dla młodych artystów to ogromny zastrzyk pozytywnej energii i ogromna motywacja do dalszej pracy - mówi Maria Seibert, opiekunka Studia Wokalnego Balbiny.

Poza obowiązkowymi występami zaplanowano wizytę na jednym z uniwersytetów oraz spotkanie z prezydentem miasta Gamagori, gdzie na powitanie zespół japoński odśpiewał hymn Polski. Prezydent Shokichi Inaba otrzymał list napisany przez burmistrza Malborka z pozdrowieniami i podziękowaniami za wizytę grupy z Malborka. Podobny list dostał również prezydent miasta Kita, który także gościł Balbiny i ich przyjaciół.

Wyjazd zorganizowany został przez Polsko-Japońskie Towarzystwo Wymiany Kulturalnej i Naukowej (POLJA). W przyszłym roku z rewizytą przyjedzie do Malborka najprawdopodobniej zespół taneczny.

Radosław Kończyński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.