Od przedszkola do... Japonii

Czytaj dalej
Fot. archiwum zespołu
Radosław Kończyński

Od przedszkola do... Japonii

Radosław Kończyński

Młodzi malborscy artyści wrócili z wyprawy życia. Nie każdy polski zespół ma okazję koncertować w Japonii, a zespołom Balbiny i Bursztynki udało się to dzięki pomocy wielu partnerów i sponsorów.

Można powiedzieć, że wyprawa była naturalną konsekwencją... programu „Od przedszkola do Opola”. Reżyserką niegdyś bardzo popularnego programu telewizyjnego dla dzieci była Krystyna Kwiatkowska (bratanica słynnej aktorki Ireny Kwiatkowskiej), a występowały w nim malborskie Balbiny, prowadzone przez Marię Seibert. Stare kontakty pozostały, dzięki nim udało się nawiązać współpracę z Polsko-Japońskim Towarzystwem Wymiany Kulturalnej i Naukowej (POLJA) i tak przygoda życia stała się faktem. Malborczycy mieli niepowtarzalną okazję mieszkać u japońskich rodzin w ich domach. Każdy był gościem aż trzech rodzin w trzech różnych miastach, mogli więc dość dobrze poznać dzień powszedni i zwyczaje Japończyków.

Podczas koncertów młodzi Polacy zaprezentowali muzykę dawną, ludową, popularną, także repertuar Chopina uwielbianego przez Japończyków. Zaśpiewali też w ojczystym języku gospodarzy. W sumie grupa dała siedem koncertów w Kobe, Osace, Gamagori i Hamamatsu. Największym muzycznym wydarzeniem był występ w koncercie gwiazd podczas The World Music Festival w Hamamatsu, na jednej z najlepiej nagłośnionych sal na świecie.

Zainteresowanie trasą Balbin i ich Przyjaciół było ogromne, każdy koncert zobaczyło 600-800 osób, zarówno dzieci i młodzież w szkołach, seniorzy i słuchacze podczas koncertów otwartych. Za każdym razem publiczność dziękowała brawami na stojąco. Jednego z koncertów Balbin wysłuchał też ambasador Polski w Japonii Piotr Szostak.

- To była niezapomniana przygoda, na pewno przygoda życia. To, czego doświadczyliśmy, trudno opisać w słowach. Piękne miejsca, wspaniali ludzie, gościnni i serdeczni, nasza pierwsza tak intensywna trasa koncertowa i pełen sukces podczas każdego występu. Dla młodych artystów to ogromny zastrzyk pozytywnej energii i ogromna motywacja do dalszej pracy - mówi Maria Seibert, opiekunka Studia Wokalnego Balbiny.

Poza obowiązkowymi występami zaplanowano wizytę na jednym z uniwersytetów oraz spotkanie z prezydentem miasta Gamagori, gdzie na powitanie zespół japoński odśpiewał hymn Polski. Prezydent Shokichi Inaba otrzymał list napisany przez burmistrza Malborka z pozdrowieniami i podziękowaniami za wizytę grupy z Malborka. Podobny list dostał również prezydent miasta Kita, który także gościł Balbiny i ich przyjaciół.

Wyjazd zorganizowany został przez Polsko-Japońskie Towarzystwo Wymiany Kulturalnej i Naukowej (POLJA). W przyszłym roku z rewizytą przyjedzie do Malborka najprawdopodobniej zespół taneczny.

Radosław Kończyński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.