Tomasz Rozwadowski

Nowe pomysły ściągania abonamentu RTV i wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich

Nowe pomysły ściągania abonamentu RTV i wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich
Tomasz Rozwadowski

Rozmowa z prof. Agnieszką Grzelak, dyrektor zespołu w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie

Jakie kwestie w działaniach ministra kultury i dziedzictwa narodowego na rzecz wyższej ściągalności opłat abonamentu radiowo-telewizyjnego budzą wątpliwości RPO?

W opinii rzecznika praw obywatelskich szczególnie dyskusyjne w tej sprawie są trzy rzeczy. Po pierwsze, dopuszczalność przetwarzania danych w celu innym niż te dane zostały zebrane. Ministerstwo zażądało od operatorów płatnych telewizji udostępnienia danych swoich klientów Poczcie Polskiej. Wątpliwa jest celowość tego działania i możliwa jest niezgodność tego rozwiązania z prawem Unii Europejskiej. Taka niezgodność prawdopodobnie zachodzi.

Jaka jest druga kwestia?

Żądanie udostępnienia wspomnianych danych może naruszać równość osób korzystających z usług telekomunikacyjnych, a do sfery tych usług należą operatorzy płatnych telewizji. Chodzi o to, że jeżeli to rozwiązanie dotyka tylko abonentów płatnych telewizji, czyni ich nierównymi tym obywatelom, którzy nie mają podpisanych umów z operatorami płatnych telewizji, a mimo to korzystają z telewizji w inny sposób (np. poprzez internet). Z tą wątpliwością wystąpiliśmy w piśmie do marszałka Sejmu.

A po trzecie?

Żądanie udostępnienia wspomnianych danych może naruszać równość osób korzystających z usług telekomunikacyjnych, a do sfery tych usług należą operatorzy płatnych telewizji. Chodzi o to, że jeżeli to rozwiązanie dotyka tylko abonentów płatnych telewizji, czyni ich nierównymi tym obywatelom, którzy nie mają podpisanych umów z operatorami płatnych telewizji. Z tą wątpliwością wystąpiliśmy w piśmie do marszałka Sejmu.

I co odpowiedział marszałek?

Marszałek nie odpowiada na korespondencję skierowaną do niego, ale powinien przekazać wystąpienie do wykorzystania w trakcie prac sejmowych nad projektem. Rzecznikowi nie odpowiedział również minister kultury i dziedzictwa narodowego, który projekt przygotowywał. Nie znamy więc jego opinii w tej sprawie.

Obywatele mogą czuć się dotknięci wspomnianą nierównością i próbować uniknąć opłat abonamentu RTV. Czy są jakieś prawnie dopuszczalne możliwości takiego uniknięcia?

Rzecznik praw obywatelskich wskazuje, że ponoszenie opłat abonamentowych jest obowiązkowe i wynika z obowiązujących przepisów. Media dość szeroko donoszą o możliwościach uniknięcia tych opłat, między innymi za pomocą wypowiedzenia umowy z operatorem płatnej telewizji. Muszę w tym miejscu jednak przestrzec konsumentów, że w wielu przypadkach wypowiedzenie umowy przed terminem może się wiązać z karną opłatą dla naszego operatora. Wielu operatorów takie klauzule w umowach zawieranych z abonentami stosuje. Z tą sprawą łączy się też kwestia rejestracji niezarejestrowanych odbiorników RTV. W myśl obowiązujących przepisów obywatele mają obowiązek zarejestrować urządzenia i uiszczać stosowną opłatę. O tym trzeba pamiętać.

Często można spotkać się z opiniami osób, które uważają, że część audycji PR i TVP zawiera treści propagandowe, za które oni nie zamierzają płacić. Czy istnieją możliwości wyłączenia się z opłat z tego właśnie względu?

Przepisy są takie, jakie są i możliwości zrezygnowania z płacenia abonamentu RTV ze wspomnianych powodów nie ma. Jednak Biuro RPO otrzymuje zgłoszenia od obywateli spraw związanych z politycznymi treściami w programach publicznego nadawcy. Z reguły są to przypadki na przykład niedopuszczenia na antenę określonego posła którejś z partii opozycji. Takie zgłoszenia są przez nas opisywane w pismach kierowanych do prezesa Telewizji Polskiej, władz Polskiego Radia czy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ale nie zawsze otrzymywane odpowiedzi są satysfakcjonujące.

Tomasz Rozwadowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.