Tomasz Rozwadowski

Nominowani do nagrody Europejski Poeta Wolności 2018

Nominowani do nagrody Europejski Poeta Wolności 2018
Tomasz Rozwadowski

Jury wybrało finalistów piątej edycji prestiżowej nagrody. Gdańskie święto poezji będzie zarazem świętem tłumaczy poezji

Nagroda Literacka Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności” jest jednym z najbardziej prestiżowych i lukratywnych wyróżnień literackich w Polsce. Nagroda jest wyjątkowa także z tego powodu, że honorowany jest nie tylko zwycięski poeta (100 tys. zł), ale także tłumacz jego tomiku na język polski (10 tys. zł). Jest przyznawana w cyklu dwuletnim, od wczoraj znamy nazwiska ośmiorga autorów nominowanych do tytułu Europejskiego Poety Wolności 2018.

Nominowanymi są: Tatev Chakhian (Armenia) za tom „Dowód (nie)osobisty” (2016), przekład Hayk Hovhannisyan; Selim Babullaoglu (Azerbejdżan) za tom „Nie ma kto pisać do pułkownika” (2013-14), przekład Grażyna Zając i Ilaha Karimowa-Kiecenka; Płamen Dojnow (Bułgaria) za tom „Sofia Berlin” (2012), przekład Hanna Karpińska; Erkka Filander (Finlandia) za tom „Biała burza przebudzenia” (2013), przekład Katarzyna Szal; Menno Wigman (Holandia) za tom „Na imię mi Legion” (2012), przekład Barbara Kalla i Adam Wiedermann; Linda Vilhjalmsdottir (Islandia) za tom „Wolność” (2015), przekład Jacek Godek; Dumitru Crudu (Mołdawia) za tom „Fałszywy Dimitrie” (2014), przekład Jakub Kornhauser; Alice Oswald (Wielka Brytania) za tom „Falling Awake” (2016), przekład Magda Heydel.

Wyboru nominowanych dokonało jury w składzie: Krzysztof Czyżewski (przewodniczący), Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska i Olga Tokarczuk oraz nie głosujący sekretarz Jury Andrzej Jagodziński. To samo gremium wybierze laureata zwycięskiego tomiku nagrody za 2018 r.

Poezja ma we współczesnej kulturze zachodniej bardzo wąską bazę czytelniczą, ale to właśnie w poezji można znaleźć próby odpowiedzi na najtrudniejsze pytania współczesności. Niektóre z tych dylematów po imieniu nazywa przewodniczący jury Krzysztof Czyżewski: - Kryzys wielokulturowości, wyzwania ekologiczne, epoka antropocenu, integracja społeczna, dialektyka wolności i solidarności to problemy, którymi żyją współcześni europejscy poeci wolności, i które z pewnością otrzymają swój artystyczny wyraz w finale bieżącej edycji Nagrody.

Tomasz Rozwadowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.