Materiał partnera

Niszczyciel min ORP Kormoran. Firma Stocznia Remontowa Shipbuilding

Niszczyciel min ORP Kormoran. Firma Stocznia Remontowa Shipbuilding
Materiał partnera

ORP Kormoran to pierwszy od prawie 30 lat nowy okręt przekazany polskiej Marynarce Wojennej. Zaprojektowany i zbudowany w Gdańsku.

Okręt powstał w konsorcjum, w skład którego weszła stocznia Remontowa Shipbuilding SA (lider) oraz OBR Centrum Techniki Morskiej S.A. Przeznaczony do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich oraz innych obiektów i materiałów wybuchowych pozostałych zarówno w toni wodnej jak i na dnie akwenów morskich. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów NATO, EU bądź wielonarodowych sił koalicyjnych).

Obsługiwany przez 45 osobową załogę. W razie potrzeby, dodatkowo może zabrać na pokład ekipę 6 nurków minerów, których pracę zabezpiecza znajdująca się na pokładzie okrętu komora dekompresyjna. Wyposażenie okrętu pozwala na operowanie poza bazą przez okres 10 dni. Osiąga prędkość 15 węzłów.

Przy budowie okrętu zastosowano nową technologię produkcji kadłuba ze stali amagnetycznej. Przebiegała ona w sterylnych, na miarę procesu przemysłowego XXI wieku, kontrolowanych warunkach. Prefabrykacja oraz montaż sekcji, bloków i kadłuba odbywały się przy spełnieniu odpowiednich parametrów: temperatury, wilgotności jak również czystości powietrza.

Okręt jest wyposażony w wytworzony i dostarczony przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA, Zintegrowany System Walki, obejmujący: okrętowy podsystem wspomagania dowodzenia, system obrony biernej, system obserwacji podwodnej, w tym stacje hydrolokacyjne oraz ładunki do niszczenia min.

Okręt ma bardzo niską sygnaturę pól fizycznych i wysokie parametry manewrowe. Potrafi się szybko obrócić o 360 stopni w miejscu. To jeden z najnowocześniejszych okrętów tego typu na świecie.

ORP Kormoran jest pierwszym z serii trzech nowoczesnych niszczycieli min, które mają trafić do 13. Dywizjonu Trałowców wchodzącego w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Materiał partnera

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

piotr.blaszkowski

Nareszcie okręt dla Marynarki Wojennej. To i jest największa WARTOŚĆ DODANA tego produktu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.