Bartosz Gubernat

Niskie bezrobocie, imponujący wzrost gospodarczy. Rzeszów nie zwalnia z rozwojem

Niskie bezrobocie, imponujący wzrost gospodarczy. Rzeszów nie zwalnia z rozwojem Fot. Polska Press
Bartosz Gubernat

Pod względem wzrostu gospodarczego Rzeszów ustępuje nieznacznie tylko Wrocławiowi.

Raport na temat rozwoju gospodarczego poszczególnych polskich miast przygotował właśnie portal RynekPierwotny.pl. Jego eksperci wzięli pod lupę dane opublikowane przez Europejski Urząd Statystyczny. Zestawienie jest tym bardziej ciekawe, że zawiera dane na temat wielkości gospodarczej poszczególnych miast. Raport pozwala dokładnie określić, jak między 2005 a 2013 rokiem zmieniał się lokalny wskaźnik PKB, będący odzwierciedleniem wytworzonych towarów i usług. Uwzględnia także udział metropolii i dużych miast w całej polskiej gospodarce.

Przed metropoliami

Wyniki analizy są bardzo ciekawe. Rzeszów pod względem wielkości lokalnej gospodarki urósł w ciągu tych ośmiu lat o 81 procent. Wyprzedza pod tym względem m.in. Lublin, Warszawę, Kraków, Poznań i Gdańsk. Ustępuje tylko Wrocławiowi i to zaledwie o pięć procent. Tymczasem wzrost gospodarczy dla całej Polski w tym samym czasie obliczono na poziomie 61 procent. Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl ocenia, że te miasta zanotowały świetne wyniki. Dla porównania wskazuje na duże różnice w porównaniu z innymi miastami.

- Po uwzględnieniu inflacji wiodące miasta urosły gospodarczo o 30-50 procent. Tymczasem w Opolu, Częstochowie czy Szczecinie wzrost był niższy od 20 procent. To niepokojące - mówi Prajsnar.

Eksperci wskazują, że wyniki gospodarcze są bezpośrednio powiązane m.in. z aktywnością deweloperów na rynku mieszkaniowym. - Dobra koniunktura gospodarcza zwiększa zainteresowanie nowymi mieszkaniami. A w dalszej kolejności one nakręcają inne obszary lokalnej gospodarki - czytamy w raporcie.

Z wynikiem 7 nowych mieszkań wybudowanych na 1000 mieszkańców Rzeszów obok Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia i Krakowa jest w ścisłej krajowej czołówce. W tej grupie zaobserwowano także najlepsze wyniki gospodarcze.

Potrzebne nowe tereny

- Rozwój gospodarzy miasta od kilku lat jest na wysokim poziomie, a naszym zadaniem jest tak prowadzić politykę, aby go utrzymać. Dlatego dalej będziemy walczyć o poszerzenie granic, które pozwoli pozyskać tereny pod nowe fabryki i mieszkania. Warto zwrócić uwagę, że za tymi wynikami stoją wspaniali mieszkańcy, którzy tu pracują i prowadzą biznesy - mówi Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa. Wskazuje, że właśnie dzięki poszerzeniu miasta udało się stworzyć strefę ekonomiczną Dworzysko i wybudować duże osiedle mieszkaniowe na Przybyszówce.

- Eksperci przewidują, że w najbliższych latach Rzeszów i Warszawa będą jedynymi miastami w Polsce, gdzie nie będzie ubywać mieszkańców. To najlepszy dowód na to, że ludzie chcą tu przychodzić mieszkać i pracować, a to gwarantuje nam dalszy rozwój - ocenia Tadeusz Ferenc.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, na Podkarpaciu przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosi aktualnie 3681,79 zł, a stopa bezrobocia to 10,8 procent.

Rzeszów w tym aspekcie wypada znacznie korzystniej. Zarobki to średnio 4450,97 zł brutto, a bezrobocie spadło już do poziomu 6,5 proc. (bez pracy pozostaje w mieście tylko 7703 osoby). M.in. dlatego Fundacja Schumana w rankingu „Europolis 2017” wskazała ostatnio, że obok Warszawy nasze miasto zapewnia mieszkańcom najwyższy poziom bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego.

Bartosz Gubernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.