Niepłacenie pracownikom pensji jest naganne

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Agnieszka Kamińska

Niepłacenie pracownikom pensji jest naganne

Agnieszka Kamińska

5,17 mln zł winni są pomorscy pracodawcy swoim podwładnym. Kwota dotyczy wszystkich nieprawidłowości związanych z wypłatą świadczeń.

Kwota nieprawidłowości została ujawniona przez inspektorów pracy po ubiegłorocznych kontrolach. Wśród nieuczciwych firm, według inspekcji, najwięcej jest tych, które nie płaciły wynagrodzeń i dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych. Pisaliśmy o tym tu.. Temat wzbudził zainteresowanie Czytelników.

Otrzymaliśmy maile od osób, które mają problemy z niepłacącym szefem i pytają, co mogą zrobić. Takie osoby skierowaliśmy do inspekcji pracy. Na ten temat wypowiedziała się też organizacja Pracodawcy Pomorza. „Każdy przypadek niewywiązywania się pracodawcy ze swoich obowiązków w stosunku do pracowników jest przez nasze środowisko uznawane za wyjątkowo naganne” - piszą Tomasz Limon, członek zarządu i dyrektor zarządzający Pracodawców Pomorza, i Jerzy Jarkiewicz, prezes Pracodawców Pomorza.

Co ważne, organizacja od wielu lat propaguje i praktycznie wdraża w pomorskich firmach zasady społecznej odpowiedzialności biznesu. Pracodawcy Pomorza zauważają też, że z roku na rok sytuacja, jeśli chodzi o nieprawidłowości dotyczące wypłat pensji, poprawia się: „Kwota nieprawidłowści z tego tytułu w województwie pomorskim radykalnie spada z ok. 8 mln zł w 2015 r. do ok. 5 mln zł w 2016 r. Jeżeli do tego dodamy, że jest to kwota równa funduszowi płac wraz z pochodnymi za 2016 rok jednej firmy zatrudniającej stu pracowników, to trudno mówić tu o pladze biorąc pod uwagę, że na Pomorzu prowadzi działalność gospodarczą kilkaset tysięcy podmiotów”.

Wskazują oni też, że podstawową przyczyną niewywiązywania się pracodawcy z jego obowiązków jest brak zapłaty ze strony inwestora. „Często problemy jednego inwestora powodują kłopoty płatnicze lub upadłość kilkudziesięciu firm podwykonawczych. Nie mówimy jednak o tym problemie jako pladze ,uznając, że w działalności gospodarczej takie przypadki mogą się zdarzać. Nie wykluczamy oczywiście przypadków wynikających ze złej woli lub wręcz działalności prawnie niedopuszczalnej. W takich przypadkach współpracujemy i wspieramy sprawnie działającą Państwową Inspekcję Pracy. Jest to jednak tak niewielki odsetek przedsiębiorców, którzy w publicznej ocenie nie powinni rzucać cienia na całe pomorskie środowisko gospodarcze budując etos pracodawcy odpowiedzialnego za rozwój firmy i warunki pracy pracowników” - wyjaśniają dalej Pracodawcy Pomorza.

Inspektorzy pracy potwierdzają, że w firmach najczęściej tłumaczono się opóźnieniami w płatnościach realizowanych przez kontrahentów i na wysokie koszty zatrudnienia. Grzywna, która może zostać nałożona na nieuczciwego pracodawcę, to od 1 do 30 tys. zł.

Agnieszka Kamińska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.