Niepełnosprawni pytają, kiedy wróci rehabilitacja domowa. Potrzebują też wsparcia psychologicznego

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński

Niepełnosprawni pytają, kiedy wróci rehabilitacja domowa. Potrzebują też wsparcia psychologicznego

Tomasz Chudzyński

O problemach z rehabilitacją domową, sprzętem informatycznym dla niepełnosprawnych, wsparciu psychologicznym i prawnym dla niepełnosprawnych w czasie pandemii mówi Gabriela Nawrot z Gdańskiego Stowarzyszenia Inwalidów Narządów Ruchu Solidarność.

W jakiej sytuacji są niepełnosprawni w czasie pandemii, w czasie obostrzeń?
Problemem jest choćby sprawa rehabilitacji. Nasze stowarzyszenie realizowało m.in. program wizyt domowych - rehabilitant przychodził do domu pacjenta i prowadził takie ćwiczenia. W tej chwili jest to niemożliwe. Z drugiej strony nie wiemy, czy będziemy mogli liczyć na rządowe i samorządowe dofinansowania do programów domowej rehabilitacji. To jeden z poważniejszych problemów osób niepełnosprawnych w czasie koronawirusa.

Rehabilitacje zostały częściowo przywrócone, w ramach odmrażania restrykcji
.
Tak, ale zabiegi można prowadzić tylko w placówkach medycznych, szpitalach i przychodniach. Program rehabilitacji domowej obejmował te osoby, które mają najpoważniejsze problemy z dotarciem do placówek, trudno jest im opuścić miejsce zamieszkania. W zależności od dofinansowania mieliśmy w jednym programie takich zabiegów w domu niepełnosprawnych od 200 do 400. Na razie władze uznają, że nie nadszedł jeszcze czas, by taką rehabilitację domową przywrócić. To też jest problem dla stowarzyszenia, bo programy, które zostały wstrzymane w czasie pandemii, muszą być rozliczone do listopada 2020 r., a nie wiemy, jak to się potoczny, dalej, jakie będą decyzje dotyczące luzowania obostrzeń.

Spodziewam się, że w szczególnie trudnej sytuacji są niepełnosprawne osoby mieszkające samotnie.

Muszę przyznać, że pomoc do nich dociera. Duża w tym rola rodzin osób niepełnosprawnych i wolontariuszy,ale też sąsiadów. Spotkań jak dawniej nie możemy organizować, ale oczywiście musimy zapewniać wsparcie, by do skrajnych przypadków nie doszło. Jednym z podstawowych problemów samotnych, starszych osób niepełnosprawnych jest brak sprzętu informatycznego, komputerów, tabletów, dostępu do internetu, by mogli oni zamówić samodzielnie zakupy online. Drogi jest sam sprzęt, ale też same zakupy z dowozem. Myśmy zresztą przed pandemią planowali zorganizować szkolenia dla seniorów z obsługi sprzętu informatycznego, by mogli np. bez przeszkód posługiwać się bankowością elektroniczną, kontaktować się ze znajomymi tą drogą. W czasie pandemii najważniejsze wydaje się wsparcie psychologiczne. Ludzie ewidentnie go potrzebują. Pytają, kiedy wróci normalność, kiedy znikną obostrzenia, czy wiadomo będzie, kiedy zakończy się choroba i będzie można bezpiecznie wyjść z domu. Pytają czy ważne będą turnusy rehabilitacyjne wstrzymane przez pandemię, jak załatwić wiele, zwyczajnych, codziennych spraw. Częste są prośby o kontakt do wolontariuszy, którzy mogliby pomóc w zrobieniu zakupów.

Państwa organizacja takie porady psychologiczne dla niepełnosprawnych prowadzi?
Powstał program, który został dofinansowany z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. W ramach tego zadania uruchomiliśmy bezpłatne porady prawne (w każdy poniedziałek, środę i piątek od 9 do 14). Są też bezpłatne konsultacje psychologiczne (w każdą środę, od 14.00 do 17.00). Można na taką konsultację przyjść osobiście, ale wówczas i tak należy umówić się na spotkanie telefonicznie. Przestrzegamy zasad dystansu społecznego, chcielibyśmy, by te spotkania odbywały się pojedynczo, by chcący uzyskać poradę nie mieli ze sobą styczności w czasie oczekiwania na swoją kolej. Poza tym, zwłaszcza w przypadku porady prawnej, nasz dyżurujący konsultant uprzedzi rozmówcę, jakie dokumenty należy przynieść na spotkanie. Warto dodać, że codziennie, przy telefonie ktoś jest, kto będzie mógł umówić osobiste spotkanie. Ten telefon to: 58 772 42 05, a punkt mieści się w naszej siedzibie w Europejskim Centrum Solidarności.

Tomasz Chudzyński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.