Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Dorota Dejmek

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Czynnikami ryzyka są: otyłość i cukrzyca

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Czynnikami ryzyka są: otyłość i cukrzyca Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Dorota Dejmek

Rozmowa z prof. dr. hab. med. Tomaszem Machem, kierownikiem Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, o tym, że niealkoholowe stłuszczenie wątroby jest najczęstszą przewlekłą chorobą tego narządu.

- Czym się różni niealkoholowe stłuszczenie wątroby od stłuszczenia alkoholowego? Czy tylko „drogą” dojścia do choroby?

- Stłuszczeniem wątroby określamy nadmierne nagromadzenie tłuszczu w komórkach wątrobowych. Jednym z powodów jest przewlekle nadużywany alkohol - rozpoznajemy wówczas alkoholowe stłuszczenie wątroby. Jednak znacznie częściej występuje niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby, zwana NAFLD, spowodowana zaburzeniami metabolicznymi. Stłuszczenie wątroby mogą też powodować niektóre leki, inne choroby, takie jak np. przewlekłe zakażenie wirusem HCV, nieswoiste zapalenia jelit.

- Czyli nie ma różnicy?

- Praktycznie nie ma. Decydujące dla rozpoznania NAFLD jest wykluczenie alkoholowej przyczyny choroby. Nie jest to jednak łatwe ze względu na częste skrywanie przez pacjentów ilości spożywanego alkoholu. Pomocne są badania laboratoryjne, bowiem w chorobie alkoholowej występuje duża aktywność enzymu GGTP w surowicy, przewaga aktywności AST nad ALT, zwiększona jest objętość krwinek czerwonych. Dodam, że alkohol należy do jednej z częstszych przyczyn chorób wątroby. Kobiety są bardziej wrażliwe i szkodliwa dawka alkoholu jest u nich mniejsza niż u mężczyzn, a postęp choroby szybszy.

W dalszej części tekstu:

 • Jakie czynniki mogą prowadzić do niealkoholowego stłuszczenia wątroby?
 • Czy niealkoholowe stłuszczenie wątroby to częsty problem?
 • Czy leczenie jest trudne?
Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dorota Dejmek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikbaltycki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.