Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

Nie przechowuj niczego w plastiku, szklane opakowania są zdrowsze

Nie przechowuj niczego w plastiku, szklane opakowania są zdrowsze Fot. Materiały prasowe
Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

Detoxed Home - niezwykły wynalazek naukowców z GUMed i PG wykryje, co nas „truje” w domu.m Prosty test z apteki i ankieta online pomogą zmniejszyć ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych.

Skąd tyle przypadków raka? - to pytanie pada zwykle na wieść, że ktoś nam znany rozpoczął właśnie walkę z chorobą nowotworową. Rodzą się też kolejne - czy zawsze przychodziło na świat aż tyle dzieci z wadami rozwojowymi, czy to syndrom naszych czasów? Dlaczego tak dużo par potrzebuje teraz zabiegów in vitro, by doczekać się upragnionego dziecka? Z reguły odpowiedź nasuwa się sama - w otoczeniu aż roi się od substancji, które nas trują. To cena, jaką płacimy za rozwój cywilizacji i konsumpcyjny styl życia.

Na pomysł, jak je unieszkodliwić i choć częściowo wyeliminować ze środowiska, w którym żyjemy, wpadli jakiś czas temu młodzi naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Gdańskiej . Zabrali się do pracy i tak powstał Detoxed Home -projekt, z którego korzystać będą mogli nie tylko mieszkańcy Pomorza, ale wszyscy, którzy chcą żyć w zgodzie z ekologią i uniknąć chorób cywilizacyjnych, w tym niepłodności, wad rozwojowych dzieci, zaburzeń metabolicznych i nowotworów hormonozależnych.

Opracowany przez nich prosty test z moczu pozwoli określić poziom naszego narażenia, aplikacja na telefon lub komputer pomoże ustalić, co nas truje we własnym domu.

- W dzisiejszych czasach jednym z głównych czynników ryzyka takich chorób, jak nowotwory, choroby serca, otyłość itp. są czynniki środowiskowe, m.in. związki endokrynnie czynne - tłumaczy dr n. med. Aleksandra Rutkowska, bio-technolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Są to substancje chemiczne, które w budowie przypominają naturalne hormony. Najważniejszymi związkami są plastyfikatory, dla przykładu -ftalany - dodawane na etapie produkcji po to, by nadać produktowi odpowiedni kształt. Występują w wielu przedmiotach codziennego użytku - w plastikowych opakowaniach do żywności, w plastikowych butelkach, w zabawkach, farbach, kosmetykach, w sprzęcie elektronicznym, w puszkach z żywnością (wyściełają puszki, by ograniczyć kontakt żywności z metalem). Inne związki z tej grupy znaleźć można w ubraniach, meblach, podłogach.

- Nie ulega wątpliwości, że stałe narażenie nawet na niewielkie dawki związków endokrynnie czynnych zwiększa ryzyko rozwoju zaburzeń hormonalnych, metabolicznych, otyłości, cukrzycy, chorób układu sercowo-naczyniowego, niepłodności i nowotworów hormonozależnych i to zarówno u kobiet, jak i mężczyzn (rak piersi, rak prostaty) - przekonuje dr Rutkowska. Nie da się ich uniknąć, bo są one nieodłącznie związane z postępem cywilizacji. - Z jednej strony - sami jesteśmy rodzicami i troszczymy się, by nasze dzieci rosły zdrowo, z drugiej - zdajemy sobie sprawę, że nie da się zatrzymywać postępu cywilizacji - tłumaczy dr Rutkowska. - Dlatego właśnie, wykorzystując naszą wiedzę medyczną, naukową i informatyczną, stworzyliśmy projekt Detoxed Home. Jego idea jest prosta - chronić zdrowie w domu, w miejscu, które z założenia powinno być bezpieczne. Łącząc nasze doświadczenia z biotechnologii, toksykologii, analityki chemicznej, dietetyki klinicznej i informatyki stworzyliśmy test diagnostyczny do wykrywania wybranych EDC w moczu indywidualnego pacjenta oraz ankietę online, która umożliwi ocenę bieżącej i stałej ekspozycji na EDC w środowisku domowym.

Jak będzie można z tego korzystać w praktyce? Po pierwsze - prosty test z moczu będzie można już wkrótce kupić w aptekach. Wynik testu pojawi się - na początek - w formie kropeczek. Wskaże, czy szkodliwe związki w naszym moczu są, czy ich nie ma. Określi też, czy narażenie na nie jest duże, czy małe. Oprócz tego dostępna też będzie aplikacja mobilna na telefon i komputer, która pozwoli zinterpretować wynik. - Oba te elementy powinny być wykorzystywane razem dla jak najlepszej interpretacji wyników oceny narażenia na związki endokrynne w naszym środowisku domowym i uzyskania zaleceń, jak ograniczyć ekspozycję oraz zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych. - Mówiąc najprościej, każdy użytkownik Detoxed Home otrzyma spersonalizo-wane zalecenia, co powinien zmienić w domu, by to narażenie ograniczyć - wyjaśnia dr Rutkowska.

Detoxed Home przygotował zespół: dr n. med. Aleksandra Rutkowska - biotechnolog, i mgr Aleksandra Szybiak, dietetyk kliniczny - obie z GUMed, dr inż. Błażej Kudłak z PG - chemik analityk specjalizujący w się w toksykologii środowiska i biotechnologii, oraz programista i grafik Szymon Graczyk.

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.