WM

Nasi bydgoscy ułani - mistrzowie jeździectwa, ale i... krętacze [rozmowa]

Krzysztof Drozdowski Fot. Archiwum Polska Press Krzysztof Drozdowski
WM

Krzysztof Drozdowski i Piotr Jerzykowski są autorami istotnej dla Bydgoszczy książki pt. „16 Pułk Ułanów Wielkopolskich im. gen. dyw. Gustawa Orlicz-Dreszera 1918-1939”. Książka już jest w sprzedaży.

- Na sam koniec roku ukazała się kolejna Twoja publikacja o historii związanej z naszym miastem. Tym razem to historia o żołnierzach z 16 Pułku Ułanów. Dlaczego o nich?

Krzysztof Drozdowski: - Cieszę się, że się udało wydać tę publikację, gdyż mieliśmy pewne kłopoty natury wydawniczej. Tym razem książka wyszła w duecie autorskim wspólnie z Piotrem Jerzykowskim. 16 Pułk Ułanów był pierwszą jednostką wojskową, która wkroczyła do naszego miasta 20 stycznia 1920 r., a potem aż do wybuchu drugiej wojny światowej stacjonowała w koszarach przy ul. Szubińskiej.

Czego możemy dowiedzieć się z Waszej książki?
Piotr Jerzykowski: Po pierwsze opisujemy utworzenie jednostki w trakcie Powstania Wielkopolskiego. Początkowo biali ułani - gdyż tak byli nazywani ze względu na kolor otoków na czapkach - istnieli jako 2 Pułk Ułanów Wlkp. Zmianę przyniosło włączenie wojsk wielkopolskich w struktury Wojska Polskiego. Dalej opisana jest epopeja wojenna w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Szesnastacy walczyli w wielu kluczowych bitwach. Zdobywali Kijów, walczyli pod Szczurowicami, Nad Niemnem, pod Milejczycami. Dopiero w październiku 1920 r. wracają do Bydgoszczy.

Przeczytaj dalszą część rozmowy.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
WM

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.