Redakcja

Najpierw reaktory jądrowe dla przemysłu i naukowców

Najpierw reaktory jądrowe dla przemysłu i naukowców
Redakcja

Polska obok budowy dużych elektrowni jest zainteresowana kupnem małego reaktora. Z nowego źródła nuklearnej energii cieplnej i elektrycznej mogłyby korzystać np. rafinerie

O tym, że Polska nie zrezygnuje z budowy i posiadania elektrowni jądrowych, zapewniał w Gdańsku, w kwietniu br. Krzysztof Tchórzewski - minister energii. Ministerstwo Energii obecnie prowadzi prace nad aktualizacją Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Pierwszy blok nuklerany w Pomorskiem ma zostać uruchomiony około 2031 roku. Wiadomo, że pod uwagę brane są już tylko dwie lokalizacje - Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec. Na razie projekt ślimaczy się od lat i nie wiadomo, czy najnowsze terminy zostaną dotrzymane.

Mimo to nowy program ma przewidywać budowę kilku reaktorów o mocy około 6000 megawatów, znacznie więcej niż zakładana moc 3750 megawatów pierwszej elektrowni, wciąż będącej tylko w planach. Równocześnie z budową mocy jądrowych w ciągu kilkunastu lat stare elektrownie węglowe mają być zastąpione przez nowe. Łącznie z programem jądrowym to gigantyczne koszty, których firmy energetyczne nie są wstanie ponieść. Budowa tylko jednej elektrowni jądrowej to koszt ok. 5o mld zł.

Energetyka jądrowa ma być wsparciem dla węglowej i ma z nią współpracować. Poza tym, rozważane jest instalowanie małych reaktorów jądrowych.

Pierwszy minireaktor ma stanąć niedaleko Warszawy, już w 2025 roku. Na potrzeby nauki. Podobny świetnie nadaje się do zaspokojenia potrzeb energetycznych np. rafinerii.

- Naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych rozważają budowę nowego reaktora w Świerku - informował już w maju Marek Sieczkowski, rzecznik Narodowego Centrum Badań Jądrowych. - Podpisany list intencyjny pomiędzy brytyjskim konsorcjum U-Battery a NCBJ otwiera drogę do powstania pierwszego w Polsce badawczego reaktora wysokotemperaturowego (HTGR).

Byłoby to unikatowe na skalę nie tylko Polski współwy-twarzanie. Kogeneracja jądrowa to proces jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w reaktorach jądrowych, z której mogą korzystać, w sposób dedykowany, duże zakłady przemysłowe - jak podkreśla, cytowany w komunikacje NCBJ prof. Grzegorz Wrochna, przewodniczący europejskiej Inicjatywy Przemysłowej Kogeneracji Jądrowej (Nuclear Cogeneration Industrial Initiative - NC2I) - Oznacza to, że reaktory takie mogą mieć niezbyt wielką moc cieplną rzędu kilkuset megawatów, za to dostarczać ciepło przemysłowe o wysokich parametrach. To wystarczy aby np. strategiczne gałęzie przemysłu w Polsce (np. branża chemiczna lub rafinerie) dysponowały własnymi źródłami energii.

To, że energia jądrowa ma być sojuszniczką górnictwa węglowego, przewiduje tzw. Plan Morawieckiego - przesłany do konsultacji społecznych dokument Ministerstwa Rozwoju „Strategia na rzecz odpowiedzialnego Rozwoju (SOR)”. Być może pozwoli Polsce osiągnąć wymaganą przez UE redukcję emisji dwutlenku węgla.

- W rozdziale poświęconym energii stwierdza w pierwszym zdaniu, że polska elektroenergetyka jest oparta przede wszystkim na węglu - stwierdza prof. Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. - Ale zgodnie z ustaleniami zawartymi w Strategii UE „Europa 2020”, Polska zobowiązała się ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 20 proc. w porównaniu z 1990 r., co oznacza konieczność zmniejszenia ilości CO2 emitowanego przez energetykę.

10
za tyle lat ma stanąć w Świerku reaktor wysokotemperaturowy o mocy 10 MWt
4600 kWh/rok
to ilość energii elektrycznej przypadająca na mieszkańca Unii Europejskiej
2800 kwh/rok
to ilość energii elektrycznej przypadająca na mieszkańca Polski

Redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.